abone ol: Makale | Yorum

Halim Selim ile 40 Esma

0 yorum
Halim Selim ile 40 Esma

Ramazan Kitaplığımızın bu günkü misafir kitabının adı Halim Selim ile 40 Esma. Kapağında ay dedeyi salıncak yapmış neşeli bir çocuk var.

Kitap karanlıkların içinden bir saraya gelen birinin, ilk önce o sarayın sahibi merak edeceğini anlatan bir giriş yazısı ile başlıyor. Bu metaforu hatırlarsınız belki yahut tahmin edersiniz. Dünya, saray olarak sembolleştirilmiş. Sahibini yani Allah’ı tanımaya çalışmak için de onun isimleri, kaynaklarımızdan biridir, diyor kitap. Böylece Allah’ı tanımak ve sevmek için isimlerini öğrenebileceğimizi de görüyoruz. Yazarımız 99 isimden “şimdilik 40 tanesini öğreneceğim” diyor. Seçtiği isimlerle, kitabın esma kısımlarına başlıyoruz.

el-Vehhab

Esma anlamları ile verilmiş. Aynı zamanda seçilen her isim için bir dörtlük yazılmış. Kafiyeli bu dörtlüklerle mananın okuyucunun/dinleyenin zihnine/gönlüne daha kolayca giriş yapması hedeflenmiş gibi görünüyor.

Ayrıca sayfalarda esmanın anlamlarına uygun şirin, küçük çizimler de var.

Arka kapak yazısında Psikolog Banu Yaşar kitaptaki isimlerin “özellikle okul öncesi ve ilkokul dönemi çocuklarının anlama, kavrama ve muhakeme becerileri göz önüne alınarak” seçildiğini söylemiş. Yani kitabımız, okul öncesi çocuklar için de uygun.

Halim Selim kitabın kapağında ve her sayfada çizim olarak karşımıza çıkıyor. Metinde sadece anlamlar ve şiirler olduğu için herhangi bir kurgu yani Halim Selim de yok. Sanırım kitabın ismini daha sevimli, çekici yapmak, iç sayfalarda bize şirin şirin gülümsemesi için seçilmiş Halim Selim. Bunu da yapıyor.

Esmaül Hüsna ile tanışmak için pek tatlı bir kitap gibi görünüyor Halim Selim ile 40 Esma.

Şimdiden iyi okumalar.

 

edf

Halim Selim ile 40 Esma

Yazan: Mehmet Yaşar

Resimleyen: Eslem Yaşar

Uğurböceği Yayınları, 1.Baskı Kasım 2016

Siyah beyaz, 87 sayfa

4+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hikayelerle Çocuklara Esma-i Hüsna - Çocuklar Okuyor - […] Uğurböceği yayınlarının Halim Selim ile 40 Esma  […]
  2. Çocuklar İçin Esma-i Hüsna Ansiklopedisi-Çocuklar Okuyor - […] önce biraz küçükler için, isim anlamları ve onlara dair bir dörtlük içeren bir kitabı, Halim Selim ile 40 Esma’yı…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: