abone ol: Makale | Yorum

Adım Adım Dolmabahçe

0 yorum
Adım Adım Dolmabahçe

 

Tarih, milletlerin hafızasıdır, derler. Bir nevi aile geçmişi gibi. Ve biz tarih konusunda çok şanslıyız. Fakat ne yazık ki yakın tarihimizi bile bilme konusunda epey eksiğimiz var. Bu yüzdendir belki de, tarihi eserleri koruma konusunda da sınıfta kalacak kadar kötüyüz. İstanbul sokaklarındaki tarihi çeşmelerin durumuna bakmak bile bu fikri haklı çıkartacaktır. Adım Adım Dolmabahçe belki de bu eksiğimizi kapatmak adına önemli adımlardan biri olabilir. Çünkü pek çok şeyde olduğu gibi, tarih şuuru da küçükken daha sağlam oturuyor insanın karakterine.

Adım Adım Dolmabahçe TBMM Milli Saraylar adına Kağıt Gemi Ajans tarafından hazırlanmış. Kitapta ilkokul öğrencisi Zeynep ve arkadaşları ile Dolmabahçe sarayını geziyoruz. Hem Zeynep, hem de bir dış ses gibi bazı eksiklikleri gideren, ek bilgiler veren yazar bize sarayı tanıtıyor. Zeynep, arkadaşları ve tabi ki rehber hanım arasında geçen diyaloglar bu geziyi daha eğlenceli ve unutulmaz hale getiriyor.

Kitap, çocuklarına tarih şuuru kazandırmak isteyen herkes için önemli kaynaklardan biri. Bu toprakların mirasını görmek adına da epey önemli bir çalışma. Aslına bakarsanız yetişkin bir okuyucunun da pek çok şey öğrenebileceği bir çalışma olmuş.

Kitapta saray fotoğraflarına çizimler de eşlik ediyor. Açıkçası çizimleri bu kitabın ruhuna pek yakıştıramadım. Belki saraydan bahseden bir kitabın şaşalı resimlerini hafifletsin diye bu tarz seçilmiş olabilir. Resimlemede daha debdebe, şaşaa bekliyor değildim fakat bir uyuşmazlık var gibi hissettim yine de. Tabi çizerin ellerine sağlık, her halükarda bir emektir bu.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız yahut yolunuz buralara düşerse Dolmabahçe Sarayı’nı gezmeye çalışın. Yanınızda böyle bir kitap varsa muhtemelen daha da istifade edersiniz.

Umarım tarihimizin elimizdeki bu miraslarını konu edinen daha pek çok kitap çocuklar için yazılır. Sadece bir rehber şeklinde değil, sarayda geçen bir kurgu ile çocuklara bu mekanlar ve tarihimiz sevdirilir inşallah.

Şimdiden iyi okumalar.

Adım Adım Dolmabahçe

Yazan: Gülçin Tunalı Koç

Resimleyen: Cem Bilge

Gyy: Sevde Sevan Usak

Parlak kuşe kağıt,

2012, 80 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: