abone ol: Makale | Yorum

Ahiret Yurdu

0 yorum
Ahiret Yurdu

Çocuklara ahiret hayatından, ölüm sonrasından bahsetmek çok kolay değil. Fakat ölüm hayatın bir gerçeği, bir parçası. Bu yüzden konu çocuktan uzak tutulacak değil, çocuğa göre’liği sağlanacak bir mevzu. İnanıyorum Serisi’nin Sonsuz Hayat Ahiret Yurdu kitabı da, bu konuyu ele alıyor.

Ölüm, cennet vs çocuklara anlatılırken, en sık karşılaşılan sorunlardan birinin dünya hayatının bir an önce bitmesini istemek vs gibi olduğunu görüyoruz. Kitabı özellikle bu açıdan merak ettim. Ahiret hayatının güzelliği anlatılırken, dünya hayatına nasıl bir bakış geliştirecek diye… Kitaptaki kahramanımız Abdülhay ve ablası, dünyadaki vaktimizin sınırlı olması üzerinde durarak, ahirete çokça iyilik göndermek için çalışmak gerektiğini vurguladılar. İnsanlara iyilik yapmak, onlara güzellikleri anlatmak… Bu açıdan iyi buldum kitabı.

Abdülhay yetim bir çocuk. Ablası ile tahtadan kaşıklar, oyuncaklar yapıp satıyorlar. Kitabın, masalsı bir anlatımı var. Abdülhay herhangi bir zamanda, herhangi bir ülkede yaşayabilir diye düşünüyorsunuz. Dirayetli, çalışkan, çocukları seven biri Abdülhay.

“Abdülhay, atıyla dolaştığı yerlerde sıkıntıyla da savaştı. Yerle bir etti sıkıntıyı, tuzla buz etti. Sıkıntı dağılıp gitti uzaya. Artık sıkılmayan insanlar dünyanın geçiciliğini anlayıp asıl alemini daha çok düşünür oldular.

Abdülhay ülkesine geri dönerken yol boyunca levhalar dikti yol kenarlarına, dere boylarına, dağ yamaçlarına, ağaç gölgelerine. Her levhanın üstünde “Dur, Önce Düşün” yazıyordu.”  S.26

 

“Her an kapanabilecek bir defteri güzel şeylerle doldurmak yerine karalamak ister mi hiç insan?” S.35

Kitabı Osman Turhan resimlemiş. Bazı resimler, bazı sayfalara uygun düşmüyordu, sanırım grafik hatası. Onun dışında güzel, derli toplu bir eser olmuş. Aşağıdaki satırlarla bitiyor kitap. Şimdiden iyi okumalar.

“Allah’ın sevmeyeceğini hissettiğiniz her şeyden uzak durun. Durgun, derin bir dağ gölü gibi temiz kalbinizi kirletmeyin sakın.” s. 46

 

Sonsuz Hayat

Ahiret Yurdu

Yazan: Ayla Abak

Resimleyen: Osman Turhan

3.Baskı 2016

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, İnanıyorum Serisi

48 sayfa, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: