abone ol: Makale | Yorum

Asla Neden Diye Sorma

0 yorum
Asla Neden Diye Sorma

 

 

Çok önemli bir olayın ardından fısıldanmış çok çok önemli tembih gibi: Aslan Neden Diye Sorma!

Yaz tatilini neredeyse yarıladık. 18 Eylül’de okullar açılacak. Öğretmenler hala “yaz tatilinde neler yaptığınızla ilgili kompozisyon” yazdırıyorlar mı bilmiyorum… Benim hatırladığım böyle epeyce anı var. Sınıfımız büyüdükçe neyse ki öğretmenlerimiz sadece sohbet esnasında sordular bu soruyu ve anlatmaya meraklı arkadaşlarımız hevesle cevapladığı için biz arada kaytarabilirdik. Neden kaçmak ister insan böyle bir sorudan?

Galiba yaz tatilinde yaşadıklarımızı çok da önemli görmediğimizden. Tv izledim, akrabaları ziyaret ettim, arkadaşlarımla oyun oynadım, kitap okudum, memlekete gittim… Halbuki öğretmenlerimizin bizden istediği bu değildi belki de. Gerçi neden bunu öğretmezler ki o halde… Yaşadıklarımızdan bir şeyler öğrenmeyi… Ve böylece öğrendiğimiz her şeyin aslında çok kıymetli olduğunu… O zaman daha farklı cevaplarımız olurdu herhalde… İlk defa bir helikopter böceğini yakından görebildim, hayran kaldım! İnsan kadar güzel canlılar olduğunu öğrendim! Daha doğduğu ilk gün bir bebeği ziyaret ettim, müthişti! Hayatın bir mucize olduğunu öğrendim! Kendi odamı baştan sona temizledim, zafer kazanmış gibiydim! Büyüdükçe sorumluluklarımın artabileceğini ve onları yerine getirmenin keyif verdiğini öğrendim… Vs gibi cümleler kurar mıydık?

              Asla neden diye sorma!

Bugünkü kitabımız bir çocuğun yazın öğrendiklerine dair. Sadece basit cümleler, asla neden diye sorma gibi… Fakat yazar aynı zamanda resimlerle de bu kitabı yazdığı için, oldukça derin hisleri barındıran cümlelere dönüşüyor metin. Şöyle de ifade edebiliriz, bir çocuğun o cümlenin arkasında neyi kastettiğini, o cümlelerin aslında hangi koca duygu ağacının meyveleri olduğunu görebiliyorsunuz. Bir yetişkin dinlediğinde oldukça sıradan görünecek bu cümlelerin, çizimler sayesinde bir çocuğa neler hissettirdiğini görebiliyoruz.

Shaun Tan amca..

 

 

 

 

Kitap gayet karamsar bir şekilde adım adım ilerleyip, artık dibe vurduğunda, neyse ki hızla yüzeye çıkmaya başlıyor ve içimiz rahat bir şekilde kitabın kapağını kapatabiliyoruz.

Yaz için iyi, öğretici bir tercih olacağı umulur. Hem yazımızdan, hem kışımızdan, hem okuduklarımızdan, hem yaşadıklarımızdan… öğreniyoruz aslında, yeter ki o bakış olsun…

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Asla Neden Diye Sorma

Yazan ve Resimleyen: Shaun Tan

Çeviren: Tuğçe Akyüz

Desen Yayınları, 1. Baskı Haziran 2015

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: