abone ol: Makale | Yorum

Ayı Masalı

0 yorum
Ayı Masalı

Yemyeşil bir ormanda yaşayan, meraklı, yüzmeyi seven ama en çok kuzusu Mimi’yi seven bir ayının masalı var bugün masamızda. Ayı Masalı adını bilmediğimiz ayının, adını bildiğimiz kuzusunu arama hikayesi.

Ayı, ancak kuzusu Mimi’ye sarılıp uyuyabilir. Tabi bir gece uykuya hazırlık olarak bol köpüklü bir banyo yapıp, ballı sütünü içerken kitap da okuduktan sonra onu bulamadığında gözleri fal taşı gibi açılır (bu kısmı resimlerden anlıyoruz). Sonra tabi ki kuzusu Mimi’yi aramaya başlar.

Kitabın grafik özellikleri de oldukça güzel.

Onu, mağarasında bulamayınca dışarı çıkar Ayı. Yarasa, baykuş, kaplan, köstebek gibi hayvanlara sorar Mimi’yi. Hiç biri de onu görmemiştir. Fakat bu esnada bu hayvanların öne çıkan özelliklerini de okumuş olur küçük okuyucular. Yarasa çok iyi duyar mesela, Mimi orada olsaydı, onu duyardı. Kaplan da çok hızlı koşar, Mimi oradan geçseydi onu kovalayıp yakalardı… Ayı bir umutla havanın, karanın hatta yuvarlanarak yakınına düştüğü suyun hayvanlarına bile Mimi’yi sorar. Bu arama esnasında muhtemelen çocukları kıkır kıkır güldürecek bir detay da var: Kokarcanın korkup kokusunu bırakıvermesi! Ayı hemen oradan uzaklaşıyor tabi.

Sonunda kalbini özlem kaplamış olarak mağarasına geri döner ayı. Bu esnada biz de Mimi’yi henüz küçük bir ayıcık iken, ona annesinin verdiğini öğreniriz. Mimi ile bizim büyük Ayı’mızın arasındaki duygusal bağ böylece açıklığa kavuşur. Acaba koca bir ayı kadar da büyüseniz bazı duygusal hediyelerin önemi hiç eksilmez mi demek istiyor yazar? Bazı yetişkinler bile duygusal destek ihtiyacı hissederler, siz çocukların da bunu araması gayet normaldir mi demek istiyor yoksa?

Üzgünlük…

Ayı mağaraya dönünce, bisikletinin sepetinde kara kara gözleriyle ona bakan birini görür. Ve sonra mağarayı huzurlu horultusu ile doldurur.

Ayı Masalı çok hoş çizimleri ile, küçüklerin seveceği bir uyku öncesi masalı olmaya aday. Ama sizden kara gözlü kuzu isterler mi bilemem tabi. Resimlemeler Burcu Yılmaz’a ait. Şimdiden iyi okumalar, tatlı rüyalar.

 

Ayı Masalı

Yazan: Hafize Çınar Güner

Resimleyen: Burcu Yılmaz

Kelime Yayınları, 1.Baskı Nisan 2018

24 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: