abone ol: Makale | Yorum

Ayna

0 yorum
Ayna

 

 

Hayat her gün bazı tıkırtılarla gelir bize. Onları duymak da duyamamak da var. Duyduğuna uyup uymamak da. Ayna masalında karşımıza çıkan hikaye de böyle bir tıkırtıyı duyan Keloğlan ve anası ile başlıyor söze. Hayırcı Baba çok kapıda durmuş ama kah onu duymamışlar, kah duysa da uymamışlardır. Keloğlan ve anası ise Hayırcı Baba’nın sesini duydukları gibi, ona,  evlerindeki tek varlıkları yumurtayı verirler. Verirler vermesine ama Keloğlan usulünce davranmaz. Baba’nın verdiği aynayı görünce düşlere dalar. Sonra anasının uyarısı ile bir arayış hikayesidir, başlar. Tam buldu derken, yeni bir talihsizlikle Keloğlan tekrar aramaya başlar, bu defa koşarak arar hatta.

Masal bu ya… dedirtecek çok öğe var elbet bu kitapta da. Keloğlanın dere tepe dağ bayır araması, hayat yolculuğu gibi değil midir? Hepimiz bir sese kulak vermiş, kimimiz evet demiş, kimimiz susmuşuz. Ama bir ömür o evet’in ya da sessizliğin peşinden gitmiyor muyuz?

Keloğlan’ın ikinci arayışında karşılaştığı garip insan gruplarının, masalın sonlarına doğru okuyucu için biraz daha açık hale getirilmesini umdum. Fakat yazar buna gerek görmemiş. Belki bize de bu masalın peşinden arayın ki bulasınız diyordur. Tıpkı Hayırcı Baba’nın Keloğlana’a dediği gibi.

Aslında dini literatürde bu tür insanlara dair bilgiler yok değil. Ateş yiyen, ölü eti çiğneyen, deniz suyu içen insanlar… Mesela ölü eti yemek, size de hemen gıybet, dedikodu eden insanları çağrıştırmıyor mu?

Bu sembolik anlatımları, yaşına, anlayışına göre çocuklara açıklamak gerekebilir.

Yine bir Hasan Aycın masalı ve yüreğe dokunan, öğreten, düşündüren bir metin.

Çok şükür bunda da Keloğlan emeklerinin karşılığını alıyor. Biraz Numan bin Sabit’in evliliğini hatırlatır şekilde hem de… Biraz mı? Tamam tamam epeyce… Numan bin Sabit’i biliyorsunuz aslında, Ebu Hanife. Kör, topal, dilsiz bir kızla evleniyor Keloğlan. Ama siz bildiniz o kız, neye kör, neye topal…

Hasan Aycın’ın Elmas Yüzük masalı da şurada

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ayna

Yazan ve Çizen: Hasan Aycın

İz Yayıncılık

2016

8+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kırk Hadis Kırk Çizgi-Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] hem de duruş olarak çok seviyorum. Daha önce burada Keloğlan masallarından İncili Çevre, Ayna ve Elmas Yüzük‘ü de tanıtmıştık,…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: