abone ol: Makale | Yorum

Bahçe Yapalım

0 yorum
Bahçe Yapalım

 

Sitemizde bir çevre kitaplığı kategorimiz olduğunu biliyor muydunuz? İçi yavaş yavaş doluyor ve sanırım en çok Tübitak kitapları ile… Bu günkü kitabımız da çocuklara bahçe ile ilgili bilgiler sunuyor. Bahçe Yapalım aslında sadece bahçe ile ilgili değil. Ya da aslında şöyle mi demeli? Bir bahçe sadece bahçe değildir.

Yani sadece çiçekler ve onların yerleşim yerleri ile ilgili değildir. Toprakla, kuşlarla, böceklerle, bitkilerle ilgilidir. Bu çok geniş bir hacme sahip olmasa da zengin içeriğe sahip kitap da çocuklara bütün bu alanlarla ilgili başlangıç bilgilerini veriyor.

Hem kitabı nasıl kullanacağımız, hem toprakla uğraşmadan önce alacağımız tedbirler, hem de sonrası yapılması gerekenler vs anlaşılır bir şekilde verilmiş. Öyle ya, açık bir yaramız varsa önce onu bant vs ile kapatmalı, toprakla işimiz bitince de ellerimizi yıkamalıyız. Toprakla uğraşırken gözümüzü vs kaşımamak ise gerçekten önemli!

Toprağı tanımak, bitkileri, toprakta yaşayan hayvanları vs tanımak bahçe yapımının önemli basamakları. Kitap bu açıdan nelere dikkat edeceğimizi, neler keşfedebileceğimizi bize gösteriyor. Bence büyülü bir kelime olan “bahçe”nin kapılarını aralıyor kısaca.

Önerdiği deneyler ile, hem toprak, hem bitkiler, hem de bahçe ile ilişkili hayvanlar hakkında daha çok tecrübe kazanmaya da yönlendiriyor.

Kitapta hem illüstrasyon hem de fotoğraflar var. Birbiri ile uyum içinde. Sanırım deney yapan diğer çocukları görmek, minik okuyucular için de iyi olacaktır.

Çocukların gözlem yapabilmesi, deneylerle konuya daha hakim olabilmesi vs için çok pratik, güzel bir kitap. Kitabın sonunda sözlük ve dizin de bulunuyor.

Şimdiden iyi okumalar diler, harika bir bahçenin hayalini kurmaya devam ederim.

 

Bahçe Yapalım

Genç bilim insanları için adım adım projeler

Sally Hewitt

Tübitak Popüler Bilim Kitapları, Haziran 2015

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: