abone ol: Makale | Yorum

Başımın Tacı Aile Ağacı

0 yorum
Başımın Tacı Aile Ağacı

 

Bir çocuk için geniş aile çok büyük zenginlik. İnsanın halası, amcası, teyzesi, dayısı ve tabi ki onların çocukları ile yaşadığı tatlı hatıraların kıymeti paha biçilmez oluyor. Elimizdeki Başımın Tacı Aile Ağacı kitabı da epey geniş bir ailede büyüyen Betül’ün dilinden, bu paha biçilmez hatıraları anlatıyor.

Kitap bölüm bölüm ve her bölümde kısacık bir hikaye, anlatım var. Bazen bir günlüğü okuyormuş, bazen bir hayali dinliyormuş yahut bir sohbete kulak misafiri oluyor, bir hatıraya şahit oluyormuşsunuz gibi okuyorsunuz… Hepsi de Betül’ün dilinden. Bestami Yazgan’ın metin dili oldukça akıcı, Türkçe’si, anlatımı güzel, kullandığı deyimler, kelimeler metni zenginleştiriyor.

Bölüm sonlarında, Betül’ün dilinden şiirler de okuyoruz. Şiirler de akrabaları anlatan, sevgi dolu, sıcacık hisler… Kitapta bütün akrabalara yer verilmiş… Kardeş, anne-baba, dede-nine, halalar, teyzeler, amcalar vs. Geniş bir ağacın dallarına konup konup kalkıyoruz gerçekten..

Kitapla ilgili sanırım tek olumsuz sayılabilecek fakat yapıcı olacağını umduğum eleştiri de şu: Çocukların en sevdiği abur cuburlardan biri çikolata ve dondurma, peki. Bunlar da çoğu zaman kitaplara konu oluyor. Fakat düşünmeden edemiyorum, bu kadar reklam, bu kadar özendirici görüntü, bu kadar ses, söz, şık paketler olmasaydı çikolata ve dondurma mevzu olunca, yine de onları bu kadar çekici bulur muyduk?

 

Çocuk kitaplarında en azından daha az yer alsalar, hatta buharlaşıp uçsalar… Dedelerin torunlarına çikolata almasından daha iyi olabilir pekala, bir balon, bir kitap, şu mevsimde kıtır havuç… Başımın Tacı Aile Ağacı kitabında torunlar dedeyi yere yatırıp gıdıklayınca ve ona en az 4’er çikolata ve üstüne dondurma sözü almadan bırakmayınca, hatırıma düştü… Hikayelerde kitap kurdu bir dede de var, hakkını yemeyelim. Fakat şu 4 çikolata kısmı biraz çok değil mi, yine de?

Kitapta siyah beyaz çizimler var. Renkli olsa daha mı iyi olurdu bilmiyorum, fakat duyguların yüzdeki ifadeleri vs çok hoşuma gitti. Gayet güzel bir katkısı olmuş kitaba.

“Filiz filiz yeşersin

Huzur dolu sabahım

Aile ağacını

Sen esirge Allah’ım!”

Amin diyeyim ve şimdiden iyi okumalar, dileyeyim.

 

Başımın Tacı Aile Ağacı

 

Yazan: Beztami Yazgan

Resimleyen: Ramila Aliyeva Gençoğlu

Nar Çocuk, Ekim 2018-11-03 152 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: