abone ol: Makale | Yorum

Belki

0 yorum
Belki

Bir Fikirle Ne Yaparsın?  kitabını gördüyseniz, Kobi Yamada ismine aşinasınızdır ve benim gibi, Belki’yi, “Aa yeni kitap mı çıkartmış!” diye heyecanla karşılarsınız.

Kitabı ilk okuduğumda, çocuklar için bir “kişisel gelişim” kitabı mı yazmışlar, diye düşünüp, biraz memnuniyetsiz bir şekilde kenara koymuştum. Biraz vakit geçtikten sonra tekrar elime aldım. İlk heyecanın kör edici etkisi olmadan, biraz daha sakince incelemeye çalıştım. Evet, kişisel gelişim kitaplarındaki gibi, fazlaca motive edici, sen her şeyi yaparsın, ne istersen olur, yeter ki iste gibi bir tarzı varsa da, tamamen böyle demek haksızlık olur. Neticede evet, hepimizin içinde müthiş bir potansiyel var ve açığa çıkmayı bekliyor. Bazen gerçekten biz bile onu fark etmiyor, ümitsizliğe düşebiliyoruz. Bu açılardan, insanı motive edici metinlerin, desteğin olması güzel. Fakat sanırım asıl söylemeye çalıştığım şu… Bu hayat benim, evet bu hayatın her anından sorguya da çekileceğim fakat bu hayat aslında tamamen benim de değil. Bu hayat aynı zamanda ailemin, arkadaşlarımın, sokağımın, komşumun, ülkemin, dünyanın, dilsiz hayvanların… Gözlerime kırmızı far sürmeyi seçebilirim fakat o far hayvanlar üzerinde test ediliyorsa, onları kör ediyorsa nasıl sadece benim hayatımla ilgili olabilir? Kullandığım kağıtların, bana oksijen sağlayan ağaçlarla bağlantısını nasıl göz ardı edebilirim? Sırf hayallerimi gerçekleştirmek üzere aileme karşı bencillik edebilir miyim? Sanırım biraz daha açıldı konu. Bu kitabı beğendim gerçekten fakat birinin çocuklarımıza, kendimize her şeyin sınırları olabileceğini de söylemesi lazım. Covid-19 belki de bunu söyledi bize.

 Kitapta “unutma, keşifler yolculuklarda yapılır” demiş, biz de ekleyelim, en büyük yolculuk içimizde!

Kitaptaki gibi dünya gerçekten kitabı okuyan o birini bekliyordur, “Belki” onun yapacakları dünyayı değiştirecektir, olabilir. Yeter ki bir yandan içimizdeki potansiyelin farkına varalım, bir yandan da ne kadar aciz olduğumuzu bilelim. Hepsini toplasak 3-5 gram etmeyecek covid karşısında olduğumuz gibi. “Belki” de önce denge!

Kitap, “Sen burada olduğun için…her şey mümkün…” diye bitiyor.

Çocuklara da yetişkinlere de şimdiden iyi okumalar…

Belki

“Hepimizin içinde barındırdığı sonsuz potansiyelin hikayesi.”

Yazan: Kobi Yamada

Resimleyen: Gabriella Barouch

Nar Çocuk, Temmuz 2020

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: