abone ol: Makale | Yorum

Ben Buradayım

0 yorum
Ben Buradayım

 

“Filistin bir gün özgür olacak” diye bir hayalimiz/duamız var. Bu kitabı yani Ben Buradayım’ı okumaya başlayınca, özgür Filistin hayalinin ete kemiğe büründüğünde gerçekten de ne kadar güzel olabileceği düşüncesi, heyecanımı arttırdı.

Ben Buradayım kitabındaki kahramanımız Kerem, Filistin’de yaşıyor. Odasından itibaren adım adım daha geniş bir bakış açısıyla ben buradayım diyor. Odası, evi, Filistin sokakları, renkleri, kokuları, neşeli cıvıltılarıyla bizi mest ediyor. Bizi mest eden o dünyaya kendisine komşu olmaya, ailesiyle tanışmaya da davet ediyor bizi Kerem. Devam ediyoruz daha geriden bakmaya… Ülke, dünya… sonra Güneş sistemi… Samanyolu… İnsana “Sübhanallah” dedirtecek bir güzellik…

Kerem hem koca kainat içindeki küçüklüğümüzü, hem kendi dünyamızın büyüklüğünü gösteriyor bize. “İyilik işimiz, barış sloganımızdır. Bizi bir araya getiren ise sevgidir” diyor. Savaşları çıkaran, iki yüzlü halleriyle savaşları körükleyen, timsah gözyaşlarına sahip yetişkinlerin aksine Kerem çocuk yüreği ile bakıldığında ne kadar güzel bir dünya inşa edebileceğimizi hatırlatıyor tekrar bize. Savaşın elinde can çekişen Filistin’i başka bir gözle anlatarak bir şeyler hatırlatmaya çalışıyor sanki bize. Güvenli mekanlar, ağaçlı caddeler, mis kokulu çiçekler… Ben buradayım ve işim iyilik diyen çocuklar için… En çok da biz yetişkinler için yazılmış sanki bu kitap.

Kitabın resimlerini de çok sevdim. Zaten metinden ziyade resim ağırlıklı bir kitap bu. Bu haliyle okul öncesi için de çok cazip bir eser olarak okuyucu ile buluşabilir gibi duruyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ben Buradayım

Özgün Adı: Ana Noha

Yazan: Nahed Al-Shawa

Çeviren: Abdulkerim Lale

Resimleyen: Abeer Hasen

Nar Yayınları, 2018

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: