abone ol: Makale | Yorum

Benim Babam, Benim Annem

0 yorum
Benim Babam, Benim Annem

Babasının çocuğu olanlardan mısınız? Evet ya, öyle bir ayrım vardır, en çok kime benzediğimiz, hangi ebeveynin özelliklerini aldığımıza göre belirlenen… Benim Babam, evrenin en harika babası olan kendi babasını anlatan bir çocuğun cümleleri… Aslında belki pek çok çocuğun… Çünkü birbirinin devamı gibi görünen cümlelerde aslında başka hikayelerin, başka babaların kesitleri var… Her cümlenin babası/kahramanı ayrı çizilmiş… Zencisi, çekik gözlüsü, palyaço kıyafeti giyeni, halter kaldıranı, aşçısı, gözlüklüsü, yaşlısı, genci ile pek çok farklı baba çizimi… Hepsinde de babamızı biricik kılan özellikler yer alıyor. Kendini en iyi ifade eden, duygusal, cesur, güçlü kuvvetli, akıllı, hoşgörülü, komik, eğlenceli… Aslında her bir özellik çocuğun kendi dünyasında hissettiği “benim için değerlisin” duygusunun bir yansıması… Ne de olsa babalar çocuğuna kitap okuyan, çocuğunun kırık eşyalarını tamir eden, yorulunca onu kucağında taşıyan, yemek yesin diye onun işini kolaylaştıran sevgi dolu insanlardır.

Kitapta sık sık çocuğun da katkı sağlayabileceği ve tabi ki babası ile ilgili etkinlikler var. Resim çizmek, yapıştırmak, test çözmek vs gibi.

Kitap baba özelinde yazıldığı için, anne dahil başka bir aile bireyiyle ilgili bir cümle, ima geçmiyor. Hatta başka bir kardeşle bile. Babalar için güzel kitaplar yazalım, onları sevelim, övelim ama aileyi de unutmayalım.

Kitabın anne versiyonu da var, “Benim Annem… Evrenin En Harika Annesi”. Onda da anne üzerine cümleler okuyoruz. Babanın harikalığı çeşitli meslek benzetmeleri üzerinden anlatılırken, anneninki hayvanlar alemi üzerinden giderek anlatılmış. “Babam, polislerden bile koruyucudur” ile “Anne goriller, yavrularını göğsüne asarak taşır. Annem beni bebek arabasında veya kucağında taşırdı” gibi…

Ayrıca baba kitabının sonunda kitaptaki babaların toplu pozu varken, anne kitabında bütün anneler harikadır denilerek, hayvanlar aleminin anneleri poz vermiş. (Neden acaba?)

Taraflı bir yaklaşım mı bilmem ama anne kitabı bence daha eğlenceli 😀

İyi bir anne-baba, dünyadaki önemli nasiplerden. Bütün çocuklarımıza en güzelini diliyor ve şimdiden iyi okumalar diyorum.

Benim Babam… Evrenin En Harika Babası/Benim Annem… Evrenin En Harika Annesi

(Mi Papa… El Que Mas Mola Del Universo)

Yazan: Carme Dolz Resimleyen: Esther Méndez

Bilgi Çocuk

1.Basım Ocak, 2020

5-7 yaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: