abone ol: Makale | Yorum

Beyaz Bulut

0 yorum
Beyaz Bulut

Kardeş gibi sevdiğimiz bir dergi Beyaz Bulut… İki ayda bir yayınlanıyor. 18. Sayısı yani Eylül-Ekim sayısı –gecikmiş- tanıtım yazımızın bu seferki misafiri…

“Her yaştan çocuklara edebiyat dergisi” sloganıyla çıkan dergi, bu sayısında vatan temasıyla karşımızda!

Şehitler Çiçek Açar” yazısıyla merhaba diyor okurlarına. “Birbirimizi daha çok, daha çok seveceğiz. Aramızı bozmaya çalışanlara dil çıkarıp el ele tutuşarak aşkın ve özgürlüğün sınırlarında nöbet tutacağız. Çocuklar ağlamasın diye uçacak beyaz bulutlar artık. Çocuklar aşkına tuttuğumuz kalemlerin ucunu bir kez daha sivriltip yeniden bismillah diyeceğiz.”

Şiirleriyle; Mustafa Ökkeş Evren, Beyza Nur Demirci, Ayşegül Sözen Dağ, Fatma Nur Yılmaz sayfalar arasında yerlerini almışlar. Benim bu ayki favori şiirim Mustafa Ökkeş Evren’in “Yaz Koşusu Bitince” adlı şiiri…

Masallarıyla Fatma Çağdaş Börekçi, Ayşe Sevim, Doğukan İşler, Meryem Uçar, Tuba Dere ve Bülent Ata dergide yer almışlar. Bizim evin dergi sever minikleri Tuba Dere’nin “Bal Kavanozuna Düşen İrivız” masalına bayıldılar. “Anne oku!” diye dergiyi getirip duruyorlar yanıma.

Öykü sayfalarında Ümit Elif Özkan, Elif Solmaz ve Sümeyra Turanalp var. Elif Solmaz’ın “Dünyanın Arkası” adlı hikâyesi içimizi sızlatan bir görüntüyü hatırlatıyor bize. Acılar da anlatılır çocuklara… Güzel bir çalışma olmuş bence.

“Çıtır Pıtır,  Gülenay’ın Garip Günlüğü ve Beyaz Sözlük zevkle okunacak çerezlik bölümler olmuş yine.

“Hayvanlık Hali”nde kaplumbağaları anlatan Melih Tuğtağ’ın yazısını unutacaktım az daha. Esprili ve akıcı bir üslupla kaplumbağalarla tanıştırıyor bizi bu yazı.

Ve Beyaz Mikrofon adlı bölümde derginin yazarlarına uzatılmış mikrofon; “Vatan deyince aklınıza ne geliyor?” diye sorulmuş. Her bir cevap edebî bir anlatım olmuş, zevkle okunacak cinsten.

Derginin ön ve arka kapağını kaplayan sevimli resmin yanı başında Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirinden bir bölüm var. Kapakları açıp önüme koyduğumda keşke bunu bir poster yapıp verselermiş, assaymışız evimizin bir köşesine dedim kendi kendime.

Son olarak Beyaz Bulut’u yeni sayısına bir iki hafta kala tanıttığımız için özür diliyorum.  Dergilerin her bir yanını okumadan tanıtım yazısı hazırlamak hoşuma gitmiyor. Bu seferlik geç başladık okumaya… 19. Sayıyı vakitlice yazmaya niyetlendim şimdiden.

Zevkli okumalar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: