abone ol: Makale | Yorum

Bidigago

0 yorum
Bidigago

Bir Fikirle Ne Yaparsın kitabından sonra, Bidigago’yu da tanıtmak istedim. Belki direk bir çocuk edebiyatı kitabı olmasa da bir kurgu ile ilerlediğinden ve çocuklar için oldukça iyi farklı düşünme alıştırmaları içerdiğinden, blogdaki fikir kitapları bununla devam etsin istedim.

Bidigago –ne demek olduğunu kitabın sonlarına doğru keşfedeksiniz- Bir Dünya Fikir alt başlığı ile yayınlanmış. Yazarı Eda Albayrak. Kitap ABM yayınlarından.

 

Kitap bir günlük yazısı ile başlıyor. Yaratıcı Düşünme dersi için öğretmen her öğrenciden bir günlük tutmasını ister. Derste işlenen konular ve verilen ödevler bu günlüğe yazılacaktır. Böylelikle dersin akışını takip edebiliyoruz. Ayrıca her ödevden sonra okuyucular yani çocuklar için de yeteri kadar boş alan bırakılmış. Böylece bu kitap güzel bir alıştırma defterine de dönüşmüş oluyor. Bir yandan okuyor, bir yandan yazıyorsunuz, kendi kitabınızı. Çocukların oldukça hoşuna gideceğini düşündüm.

20161201_231717

 

Kitabı hemen okuyup geçeyim derseniz kısa metinler ve iri puntolar ile kısa sürede okuyabilirsiniz. Fakat dersler ve ödevler keyifli ve eğlenceli olunca, siz de ister istemez yazmasanız da en azından benim gibi alıştırmaları zihninizden yapmak istiyorsunuz. Böylece okunup bitirilmesi öyle kısa sürmüyor.

20161201_231757

Çocukken hepimizin sahip olduğu o farklı bakış, geniş hayal gücü ve sınırsız bağlantı kuran zihnimiz maalesef gittikçe kalıplara sığdırılmaya çalışılıyor ve bunun için de bir sürü dal, yaprak budanıyor. Geriye ne kalıyor? İşte günümüz insanına bakın.

20161201_231820

Bidigago çizimleri ile, diğer öğrencilerin fikirleri ile de defter/günlük formatını koruyor. Öğrenciler için oldukça iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hatta belki yetişkinler için de.

Geçen günlerde kitabın devamı olan “Bidigago’ya Yolculuk” da yayınlandı. Henüz okumadım ama meraktayım.

Arka kapağından:

Bir akıl, bir fikir

Bir renkli, bir benekli

Belki de çok hareketli

Bil bakalım bu nedir?

Belki de içindedir.

Bu kitapta bir dünya fikirler, aklımızın sınırlarını zorlayacağız.

 

Bidigago

Yazan: Eda Albayrak

Resimleyen: Öznur Sönmez

Abm Yayınları, 1.Baskı Ekim 2015

140 sayfa

Kitap babil.com’da bugün itibariyle 12,75 TL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: