abone ol: Makale | Yorum

Bil Bakalım Hangi Meyve?

0 yorum
Bil Bakalım Hangi Meyve?

Yüzümde gülümseme ile bitirdiğim bir kitap oldu Bil Bakalım Hangi Meyve? Şükür, neşe, renk ve meyve dolu bir kitap olmuş bu tatlı minik. Minik dememin sebebi sevimliliğinden elbet ve 2-6 yaş çocuklara hitap etmesinden. Zaten okumaya başladığınız anda bunu görüyor, fark ediyorsunuz.

Bu yaş grubu çocukları bildikleri bazı meyveler üzerinden düşündürecek bir çalışma olmuş kitap. Çocuk, önce verilen ipuçları ile hangi meyveden bahsedildiğini bulmaya çalışacak. Sonra o meyvenin özelliklerini öğrenecek. En son ve en sevdiğim kısım da biraz daha analitik düşünmeye sevk etmiş minikleri. Ya şöyle olsaydı… cümleleri ile tam tersine bir bakış ile daha farkındalık kazandırılmış hem de tefekkür ve şükür duygularına kolayca geçiş yapılmış.

Bütün bu güzel meyvelerin, tam da en ihtiyacımız olan özelliklerle, ihtiyacımız olan mevsimde karşımıza çıkmaları, Allah’ın bizi sevmesi ile bağlantılı anlatıldığından, sevgi ve şükür içerikli bir kitap da olmuş.

Kitabın dilinin güzelliğini resimler tamamlamış. Resmen bayıldım Şükriye Gürpınar’ın yorumuna. Şipidik terlikli karpuz, lastik çizmeleri ile yağmurun keyfini çıkaran portakal, atletik nar… Efil efil elbiseli kiraz kızlarımızı da unutmayalım da alınmasınlar.

Kitabın sonunda eğitimciler ve ebeveynler için, bu kitabın tefekkür çalışmalarına nasıl katkı sağlayacağı da pratik olarak anlatılmış, öneriler verilmiş. Yazarın bir de Tefekkür Yürüyüşleri kitabı var biliyorsunuz.

Bil Bakalım Hangi Meyve?, Rabbimi Tanıyorum serisinin ilk kitabı. Buharı üstünde. Ramazan fuarlarını fırsat bilip edinebilir, akşam dondurmanın yanında servis edebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Rabbimi Tanıyorum-1

Bil Bakalım Hangi Meyve

Yazan: Merve Gülcemal

Reismleyen: Şükriye Gürpınar

Cezve Çocuk, 2019

2-6 Yaş

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: