abone ol: Makale | Yorum

Bilge Çocuk ve Bilge Minik

0 yorum
Bilge Çocuk ve Bilge Minik

Bilge Minik

Küçüklere öncelik verip Bilge Minik ile başlayalım. İlk sayıda Bilge Çocuk ile beraber satılmıştı. İkinci sayıdan itibaren ayrı bir dergi olarak (5 TL) satışta. Bilge Minik okul öncesi etkinlikleri bolca ihtiva eden bir dergi. Bir yandan da harfleri ve sayıları, çeşitli kavramları öğretmek için materyaller sunuyor. Muharrem ayına uygun olarak aşure hakkında bir hikaye de mevcut dergide. Dergideki metinler yaş grubuna uygun olarak kısa tutulmuş. Metinlerin yanında ebeveynler için çeşitli yönlendirmeler, açıklamalar da mevcut.

 

Bilge Çocuk

Ekim’in başlarında alıp çabucak okumama rağmen henüz bloga yazabiliyorum. Bir ara diğer çocuk kitaplarının (büyüklü küçüklü boylarda) arasında kayboldu sandım. Neyse ki masanızı her topladığınızda aradığınız ya da aramayı bile unuttuğunuz çoğu eşya size kendini gösterir ve hepsini olması gereken yere koyabilirsiniz.

Şimdi dergimizi elimize alalım.

Yazar ve çizer kadrosu ile bizi heyecanlandıran bir dergi Bilge Çocuk. Üstelik kağıdı kaliteli, hediyeleri de var. Buna rağmen dergideki bol reklam bir okuyucu olarak beni pek memnun etmiyor. Muhtemelen bu böyle devam edip gidecek.

Bu sayıda aşure gününe özel bir yer ayrılmış. O gün neler olduğunu ve neden bu güne aşure dendiğini dergi sayfalarından öğrenebiliyorsunuz.

Ardından kapağa da konu olan “Yeteneğini Keşfet “yazısı selamlıyor bizi. Bu yaşta çocuklara kabiliyetlerinin farkına varmaları adına rehberlik etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklar bunun araştırmasını nasıl yapabilirler, birkaç ipucu var dergide.

Dünyada Neler Oluyor köşesi, dünyadan iyi haberler verdiği için teşekkürü hak ediyor.

Ayşe Şahin Oyun Var köşesinde, sokak oyunlarımızdan Bezirganbaşı’nı tanıtmış.

“Afacanlar Sınıfı” ile Sevgi İçigen yine okuyucuyu güldürüyor. “Böcekistan” ve “Tozkoparan İskender” derginin diğer çizgi romanları.  Bilal Özcan Acayip İcatlar bölümünde bisikletin icadını anlatmış okuyucuya.

Dergi Osman Turhan’ın resimlediği bir Cahit Zarifoğlu şiiri ile son buluyor. Tabi öncesinde bulmacalar, deneyler, el işleri ve fantastik dörtlü adında fantastik bir meyve suyu tarifi de var.

Bilge Çocuk bu kadro ile daha çok hikaye, masal, şiir ve daha az reklamla karşımıza çıkar mı birgün?

İnşallah siz de şimdiye kadar aşure yiyen şanslılardan olmuşsunuzdur. Aşure yoksa en azından en yakın bayide aşure gününü anlatan bir dergi. Aslına bakarsanız aşure yapmak çok da zor değil, biraz cesarete ihtiyacınız var o kadar.

Bilge Çocuk bu sayısında bir okul ajandası hediye etmiş. Sevimli bir şey. Takvim, günlük program, öğretmen listesi gibi çocukların işine yarayacak çizelgelerle birlikte, derslerle ilgili ipuçlarının yer aldığı çizgili bir defter.

Derginin internet sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: