abone ol: Makale | Yorum

Bin Yıllık Öyküler

0 yorum
Bin Yıllık Öyküler

Hani eskiden bolca bulunan ve karşımıza çıkan kıssadan hisse hikayeler, menkıbe kitapları olurdu. İşte onlardan oluşmuş bir seri var bugün masamda: Bin Yıllık Öyküler serisi. Hakikaten epey eski hikayeler de var içinde. Kimini Mesnevi’den hatırlıyorsunuz, kimi bir Kur’an kıssasından hareketle yazılmış. Peygamberimiz (as) zamanından anlatılan da var, acaba babaannemden mi dinlemiştim diyeceğiniz, ortak hafızamıza ait hikayeler de. Ayrıca başka hikayeler…

Genel olarak kısa hikayeler derlenmiş kitap için. Bende 4 tanesi var ama seri 5 kitaplık. Ara ara hikayelerin sonuna güzel ve özlü sözler eklenmiş.

Gelelim hikayelere. Bazısı tam da değerler eğitimi müfredatı için aranan, belli bir temayı net bir şekilde işleyen, kıssadan hisse hikayeler. Pek güzeli de var, biraz fazla nasihat edeni de. Yine de böyle hikayelerin belli bir dönemde de olsa okunması bence iyi geliyor. Eğitimin , terbiyenin bir parçası gibi düşünüyorum. Elbette üslubu çok önemli. Tam da bu noktada bazı hikayeleri ise “fazla” buldum. Mesela resmen tasavvufi bir hikaye ama kitap 9+ olarak belirtilmiş. Bırakın çocuğu yetişkin biri için bile soru işaretleri içerebilir. Yine bazılarında “kurallara uymazsan başına böyle kötü şeyler gelir” ihtarı okunuyor, satır aralarında. Özellikle dini, ahlaki kurallar mevzu iken bu tür aba altından sopa gösterme tarzının sakıncaları hala anlaşılmadı mı?

Dediğim gibi kitapta çok güzel, yaş grubuna çok uygun hikayeler de var. Fakat yukarıda bahsettiğim kategoriye girenler beni düşündürdü. O yüzden yaş grubunu en az 11+ yazdım.

Eğer değerler eğitimi vs gibi konularda çalışıyorsanız eğitimci olarak göz atabilirsiniz. Yaş grubuna uyan çocuklara da şimdiden iyi okumalar.

Bin Yıllık Öyküler

Sah ile Uyanık/Aceleci Şehzade/ Konuşan Kuyu/Hüsmen Ağa ile Deli Kervancı/Mutluluk Evi

Sadık Yalsızuçanlar

Editör: Selçuk Alkan

Aralık, 2019

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: