abone ol: Makale | Yorum

Bir Şivlilik Bayramı

0 yorum
Bir Şivlilik Bayramı

Pet tatlı bir masal kitabı var bugün elimizde. Hem de dumanı üstünde. Taze yayınevi Beyaz Bulut Kitap tarafından bizimle buluşturuldu.

Eğer Konyalı değilseniz, Şivlilik’i duymamış olabilirsiniz. Ben de sonradan öğrendim ve bayıldım. Hatta seneye biz de organize edelim, demiştim, iş yerindeki arkadaşlara. Sonra salgın vs derken aklımdan çıkmış gitmiş. Bugün kitabı okurken, yeniden taze taze niyet ettim, seneye çocuklar için bir şeyler yapmalı!

Durun size önce Şivlilik hakkında bilgi vereyim:

“Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkanlar rengârenk, irili ufaklı karpuz, davul, sünme, kuyruklu ismi verilen kağıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar yakılan ateşin etrafında halka olur ve fener alayına katılırlar.

Regaip gecesinin sabahı ellerine birer torba alan çocuklar kapıları çalmadan içeriye girer;

Şivli şivli şişirmiş,

Erken kalkan pişirmiş,

İki çörek bir börek,

Bize namazlık gerek. Şivliliiiiik… diye bağrışırlar.”

İşte masalımız minaresi bol, toprakları bereketli bir diyarda, çok da eski olmayan zamanlarda geçiyor ve bir Şivlilik törenini anlatıyor.

Çocuklar, iyi niyetli bir padişah, ince düşünceli vezirler ve şivlilik bir araya gelince, e bir de Sümeyra Turanalp kalemi eklenince ortaya pek güzel bir masal çıkıyor. İnsanın canı çocukluk çekiyor. Emekli maaşıyla ucuz gofret alan teyzeleri düşünen vezirlerin, çocuklar için yüz beş bin katlı pasta yaptıran padişahın ve Allah’ın sırlı kullarının arasına sizin de katılasınız geliyor. E tabi bir yandan “Şivli şivli şişirdi, erken kalkan pişirdi”deyip, bir yandan da fenerimizi (belki led lambalarımızı) taşıyarak sokak sokak gezmek geliyor…

Ee sonunda biz de gökten düşen üç elmaya itibar etmeyiz muhtemelen, masalımızın çocukları gibi.

Masalın çizimleri Sevgi İçigen’e ait. Bu demektir ki, çok sevdiğimiz çizimler 🙂

Padişahın buyruğuna imzamı atıyorum. Şivlilik ülke çapında kutlansın. Hadi ben Şivlilik kazası yapmaya gideyim. Siz de şu güzel ve fiyatı bi şivlilik kadar olan kitabı, lütfen tanıdığınız, tanımadığınız çocuklarla buluşturun.

Şimdiden iyi okumalar, lezzetli şivlilikler.

Bir Şivlilik Bayramı

Sümeyra Turanalp

Resimleyen: Sevgi İçigen

Ocak, 2021, BeyazBulut Kitap

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: