abone ol: Makale | Yorum

Büyükbabanın Müthiş Firarı

0 yorum
Büyükbabanın Müthiş Firarı

 

Epeydir evde olan benden önce evdekilerin çoktan okuyup beğendiği bir kitap Büyükbabanın Müthiş Firarı. Konuyu az çok biliyordum, tanıtımlardan okuduğum kadarıyla. Alzaymır olan bir dedenin artık sıkıntı oluşturan durumları çevresinde gelişen olayları anlatıyor yazar. Fakat gerçekten oldukça hareketli, heyecanlı bir şekilde.

Kitabın aksiyon tarafına, kurgusuna, içerdiği sürpriz unsurlara, okuru şaşırtmasına diyecek bir şeyim yok. Bize sıkıntı gelebilecek birkaç unsur var elbet ama neticede İngiliz kültüründen bir kitap okuyorsunuz (Hayat öpücüğü girişiminin bir yakınlaşmaya sebep olması gibi vs).

Benim dikkatimi çeken asıl durum, karakterler oldu. Olaylar torun Jack etrafında dönüyor. Büyükbabasını çok seven ve onun dünyasına saygı duyan, gerçeğe çağırmak yerine o dünyaya adapte olarak işleri kotarmaya çalışan iyi kalpli bir çocuk Jack. Büyükbaba da Kraliyet ordusu eski pilotu, madalyalı, deli dolu, epey hoş bir yaşlı, hafızası dışında. Geri kalan kadro Jack’in ve büyükbabanın hayatını zorlaştırmak için bir araya gelmiş, kötücül insanlar sanki. İkiliye tek yardım eden Hintli gazete bayisi sahibi Raj bile, sürekli bayat ürün satan, lolipopları biraz yalayıp, sonra paketine geri sararak satan biri. Varın gerisini siz düşünün (aslında teker teker yazardım ama kitabı okumak isteyenler için sürprizler kaçmasın).

Belki de bu kadar abartılmış, kötü karakterlerin arasında ancak bu kadar hareketli, eğlenceli (kişiye göre) bir macera yazılabilirdi. Film olsa, çok gülüneceği kesin, yaş grubunu da düşününce.

Velhasıl 12+ çocuklara, uçakla ilgili merakı olanlara, polisiye nevinden bir macera Büyükbabanın Müthiş Firarı. Kitap 450 sayfa, tuğla gibi ama merak etmeyin, çok rahat akıyor. Çizimler Dişimi İstiyorum kitabından tanıdığımız Tony Ross’a ait.

Şu kadarcık spoiler hakkım olsun, en kötüler cezasını buluyor 😉

Şimdiden iyi okumalar.

 

Büyükbaba’nın Müthiş Firarı

Yazan: David Walliams

Resimleyen: Tony Ross

Mayıs 2018, 450 sayfa

Can Çocuk, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: