abone ol: Makale | Yorum

Canavar Kalbi

0 yorum
Canavar Kalbi

 

 

Ben 38 dereceyi aşan ateşi henüz atlatabilmişken kapı çaldı ve yeni kitaplar geldi. Canavar Kalbi onlardan biri ve hiç vakit kaybetmeden siteye yazmak istedim.

Canavar Kalbi, Canavar Kardeşler serisinin 2. Kitabı (1.kitap henüz elimde yok ). Kitap sosyal medyada Oyuncu Anne lakabıyla bildiğimiz Merve Gülcemal’in eseri. Merve Gülcemal kitapta, kardeşli ailelerde muhtemelen herkesi bir dönem, belki uzun süre rahatsız etmiş bir konuyu sayfalarına taşımış: kardeş kıskançlığı.  Öyle ya, yeni bir bebek aileye katılır ve ilk, o zamana kadar da tek olan çocuğun tahtı sallanır. Üstelik bebekler bakıma da muhtaç ve tabi ki çok da şirin olduklarından bütün ilgi onların üzerine kaymış durumdadır. Abi ya da ablalar, bu ilginin bakım ihtiyacı kısmını hiç görmezler, tamamen şirinlikten daha çok sevilmekten kaynaklandığını düşünürler.

Kitaptaki canavar abi de, her ne kadar kendisine yaramazlıklarında bir arkadaş sağlamış olsa da, sevgi konusunda endişeye düşer. Anne Canavar onu eskisi kadar seviyor mudur ki?

 

Canavar bile olsalar balkonda su ile oynarken terlik giymişler 😀

Anne Kalbi Ne Kadar Büyüktür?

Kendi kendine bir takım verileri gözden geçirir fakat tam mutmain olmaz kalbi. En güzelini yapar ve gider annesine sorar. Annesinin verdiği cevaplar ve örneklendirmeler çok yerli yerindeydi! Tam da çocuk zihninin somut algılarına hitap eder tarzda. Aslına bakarsanız verilen ilk örnekte ben eyvah! dedim. Neyse ki yazarımız da abi canavara bana eyvah dedirten şeyi sordurdu da rahat bir nefes aldım!

Kitabın çizimleri Afra Elif‘e ait. Metnin duyguları, mimiklere gayet güzel aktarılmış. Renkli, canlı resimler var. Balkonda terlik giymeleri gibi detaylara ayrıca bayıldım.

Bu salyangozlar her çocuk kitabına girmeyi nasıl başarıyor? 🙂

Canavar Kalbi, 38 derece ateşime rağmen bana sıcacık hissettirdi J Kardeş bekleyen abi ablalar için muhakkak ama kardeşi olanlara da tavsiyemdir. Sevgi bahsini güzelce derleyip, toparlayacağı kesin.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Canavar Kalbi

Yazan: Merve Gülcemal

Resimleyen: Afra Elif

Cezve Çocuk,  Ağustos 2017

36 sayfa

Trackbacks/Pingbacks

  1. Minikler Okula Gider Mi? Canavar Kardeşler 4- Çocuklar Okuyor - […] önce Canavar kardeşleri sayfalarımıza misafir etmiştik. Bu defa biraz daha büyümüş olarak karşımıza çıkıyorlar. Artık […]
  2. Keloğlan Oruç Peşinde-Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] Kalbimin Süsü Oruç adlı çalışmasını tanıtmıştık, onu da hatırlatalım. Yine Canavar Kalbi arşivimizdeki bir diğer kitabı. Bu seri üç…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: