abone ol: Makale | Yorum

Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor

0 yorum
Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor

Dün, namaz dualarını sizlere sunduğumuz serinin namaz sureleri kitaplarından üçü var masada. Bakalım Cemil Dede Namaz Surelerini nasıl Anlatıyor? 

Elimde Fil, Nasr ve Kevser surelerini anlatan hikayeler mevcut. Aslında biliyorsunuz namaz sureleri diye ayrı sureler yok. Kur’an’dan belli bir miktar okumakla sorumluyuz namazlarda. Ama son on kısa sure, namaz sureleri olarak adlandırılmış bizde. Biraz pratik olmuşuz bu işte de 🙂

Cemil Dede, Fil suresini bir hayvanat bahçesi gezintisi esnasında, haliyle filleri gördüklerinde anlatıyor. Ebrehe’nin ordusunun Ebabil kuşları tarafından bertaraf edilmesi hadisesi küçükler için biraz ürkütücü olabilir.

Dua kitaplarında torunlara şeker dağıtıyordu Cemil Dede. Fil suresini anlatırken de çikolata getirmiş. Dedeler ceplerinden kuru yemiş çıkarana kadar uğraşacağız, haberiniz olsun 🙂

Nasr suresinde İstanbul’un fetih kutlamalarına katılıyor Cemil Dede ve ailesi. İstanbul fethinden Mekke’nin fethine ve dolayısıyla Nasr suresine geçiş yapıyor.

Kevser suresi anlatılırken ise büyük aile köydeki bir dostlarına misafir oluyor. Kevser suresindeki kavramlar sırası ile açıklanıyor. Kitaplar genel olarak çocuklar için tefsir hükmünde bile sayılabilir. En azından giriş mahiyetinde. Okudukları surelerin/duaların içeriğini bilmek eminim onlara da iyi gelecektir.

Kitaplarda “daha güzel olabilirdi” diye düşündüğüm bir iki yer oldu. Kurban kesmek hakkında Cemil Dede “bu canlıların görevi bize hizmet etmeleridir” diyor. Bununla beraber aynı zamanda bütün hayvanlara ve kurbanlıklara da müthiş bir incelikle davranılmasını bize anlatan sünnetten örnekler verilseydi daha iyi olurdu diye düşündüm mesela. Kitapların geneli akıcı, konuya hakim, dili düzgün metinler.

Her kitapta surelerin okunuşları ve anlamları da veriliyor. Çizimler yine Osman Turhan’a ait. Hem naif, hem pek güzel yorumlanmış çizimler var.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor

Yazan: Mehmet Nezir Gül

Resimleyen: Osman Turhan

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: