abone ol: Makale | Yorum

Ceydi Harikalar Fırını’nda

0 yorum
Ceydi Harikalar Fırını’nda

 

Mahallerindeki Harikalar Fırını, Ceydi’nin epey dikkatini çekmektedir. Bu fırına uğradıkça akrabaları ve fırının sahibi olan Fiko amcaya sorular sorar. Fiko amca en güzel çözümü bulur ve bütün bu merak ettikleri için Ceydi’nin bir gün fırında çıraklık yapmasını teklif eder.

Kitabın kapağında Ceydi ile Matematik Öğreniyorum üst başlığı da yer alıyor. Bu amaca uygun olarak Ceydi’nin hamurlarını yarıya bölmesini, ekmeği çeyrek parçalara esmesini, paketlerin 10’ar adet kurabiyeden oluşmasını vs görüyoruz. Böylece mis kokulu dükkanın, aslında matematik olmadan pek de iyi işlemeyeceğini gösteriyor bize Ceydi ve çalışanlar. Matematik günlük hayatta nerede kullanılır diye soran yoktur herhalde artık değil mi?

 

Ceydi bütün gün fırında çıraklık yapıp, işlerde yardım ettikten sonra, büyük bir paket ürün ile kendisine teşekkür edilir. Ceydi bu ürünleri sınıf arkadaşları ile paylaşır.

Merakını yerinde giderme, gıda hijyeni, matematik bilgisini pratikte kullanma, paylaşma, yardımlaşma vs gibi değerlerle, okunması kolay, pek de uzun  olmayan bir hikaye sunuyor bize Harikalar Fırını.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ceydi Harikalar Fırını’nda

Yazan ve Resimleyen: Ceyden Casaretto

Doğan Egmont, 2017

5+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: