abone ol: Makale | Yorum

Çok Özel Posta

0 yorum
Çok Özel Posta

Tabiri caizse pat diye başlayan bir kitap Çok Özel Posta. Ben postalara, mektuplara bayılırım. Bu yüzden hevesle açıp okumaya başladım. İlk sayfada esas kızımız Lila, arkadaşı (muhtemelen) ve koca bir fil var. Ve ilk sayfadan anlıyoruz ki Lila bu koca fili postalamak istiyor!

Evet, çünkü sık sık tekrar ettiği üzere büyük teyzesi Filiz neredeyse yapayalnız ve gerçekten bir arkadaşa ihtiyacı var. (Kültür aktarımı böyle bir şey biraz da, kitaplarda yer alan “yaşlı yalnız aile büyükleri” karakterleri…)

Bu fil nereden çıktı, Filiz teyze kim soramadan filin eğlenceli postalanma imkanlarını okuyoruz. Postaneden gitse çok fazla pula ihtiyacı olacağı için vazgeçiyor Lila. Uçakla gitse çok yakıta ihtiyacı olacak ama onu düşünmeden uçuveriyor fil ile. Uçmaları beni şaşırttı. Galiba böyle birkaç eğlenceli girişim, reddedilme filan bekliyordum. Fakat uçtular ve tabi ki yakıt az olduğu için yere çakıldılar.

Nihayetinde Filiz teyzeye varılıyor, evet. Ve etrafında aslında bir sürü hayvan olduğu ve muhtemelen onların da Lila tarafından gönderildiği belli oluyor.

Kitapta resimler de önemli bir yer tutuyor, hikayeyi bize anlatırken. Zaten uçtuktan sonra birkaç sayfa bol resim, bol ses efekti ile devam ediyoruz yolculuğa. Tren seferi esnasında eğlenceli görülen ve aralarına katılan maymun haydutları sevemediğimi söylemeliyim. Açıkçası kitaba da çok ısınamadım.

Yazar, Bekçi Amos’u yazan kişi. Sanırım ikisinde de yıldızımız barışmadı. Küçük çocuklar kitabı okurken nasıl hisseder, sesleri çıkartırken eğlenir mi, bakmak lazım tabi. Takdir sizin.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Çok Özel Posta

Special Delivery

Yazan: Philip C. Stead

Resimleyen: Matthew Cordell

1.Baskı Ocak 2019

Yapı Kredi Kültür Sanat

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: