abone ol: Makale | Yorum

Denemek

0 yorum
Denemek

Peş peşe iyi kitaplar okuyunca siz de daha mutlu, umutlu, heyecanlı oluyor musunuz? Ben kesinlikle iyi hissediyorum.

Bugünün iyi hissettiren kitabı Denemek. Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Bir Problemle Ne Yaparsın? diye sorarak gönül kapımızı tıklatmış Kobi Yamada’nın son kitabı. Kitabı hemen, Türkçe okurları için de erişebilir kılan Nar Çocuk’a bir teşekkür etmek istiyorum.

Kitap daha en başından bize şöyle sesleniyor:

“Denemezsen neyin mümkün olup olmadığını nasıl bileceksin?

Bu hikaye hayatının bir noktasında kendisini acemi gibi hisseden, şüpheleri olan ya da yeterince iyi olmadıkları konusunda kaygılanan herkes içindir.”

Dolayısıyla bu kitap herkes için.

Kitapta, resimlerin de etkisiyle, hemen rüya gibi bir atmosfere giriyorsunuz. Sanki bir filmin en can alıcı sahnelerine düşmüş gibi.

Heykeltıraş ustasının eserlerine hayranlık duyan ama kendini beceriksiz, yapılan işleri mükemmel gören bir çocukla karşılaşırız ilkin. Ustanın yönlendirmesi, cesaretlendirmesi ile genç bir şeylere başlasa da, bakar ki olmaz, vazgeçer. O konfor alanını bilirsiniz siz de, değil mi? Çocuğun dile getirdiği gibi:

“Eğer sadece izlersem bir şeyleri de berbat etmemiş olurum.” Diye düşündüğümüz yer. Usta, çocuğu buradan çıkartır. Denemeden bilemeyeceğini, her başarısızlığın aslında çok kıymetli olduğunu anlatır. Ve ustanın sözlerini okurken, bunların pembe gözlükle yapılan bir motivasyon konuşması olmadığını hissediyorsunuz. 

Neticede çocuk büyür, büyürken çalışır, denemekten vazgeçmez.

Kitabı burada tanıtsak da, yani “çocuklar okuyor” sayfasında, bilin ki herkes için bu kitap. “Bu hikaye yeni bir şeyler denemenin acısını tecrübe edip bu deneyimin umduğu gibi sonuçlanmadığını görenler” için.

“Tecrübe edeceğimiz, seveceğimiz, öğreneceğimiz” şeyler bizi bekliyor.

Şimdiden iyi okumalar.

Denemek

Trying

Yazan: Kobi Yamada

Resimleyen: Elise Hurst

Nar Çocuk, Eylül 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: