abone ol: Makale | Yorum

Deve Kuşları Plan Yapmaz

0 yorum
Deve Kuşları Plan Yapmaz

Çok Mavi Hikayeler gibi, Deve Kuşları Plan Yapmaz’ı da vapurda okuyordum, fark ettim ki ikisi de yağmurlu günlere denk gelmiş. Mavi ve yağmur normal ama demek ki Deve Kuşu ve Deniz arasında da bir bağ bulabiliriz.

Kitap 9. Baskısını yapmış. İçinde tam 10 hikaye var. Hikayeler birbirinden bağımsız. Çocukların felsefe ile ilgilenmeleri filan önemseniyor ya, işte bu metinler/hikayeler yıllardır çocukların düşünmesini sağlıyor.

Hayatın telaşında farkına varmadığımız bazı detaylara dikkat çekiyor. Bazen hepimizin gördüğü, duyduğu halde çözemediği şeylerin peşine düşüyor. Gülümserken, düşünün diyor. Ve en çok da hissedin.

Kitaptaki hikayeler/masallar şimdiden söyleyeyim, öyle kahramanı çocuklar olan, iyi aile ile çevrili, nasihat ve öğüt içeren metinler değil. Sizi daha ilk cümlelerden içine dahil eden bir akışla, bildiğiniz gibi görünen dünyanın başka bir atmosferine sürüklüyor sanki. Fincanınıza kola koyduğunuzda, desendeki balığın gece olduğunu düşüneceğini fark etmiş miydiniz hiç? Canının her istediğini yapabilen ve gerçekten mutlu bir fil, başkalarına göre tutsak sayılsa bile, kendini özgür hissedemez mi? Ne dersiniz?

Her masal gibi, bunlar da hayalin derinliklerine bizi götürüp, gerçeği farklı bir gözle görmemizi sağlıyor. Masal, der geçmezseniz.

Şimdiden iyi okumalar.

Deve Kuşları Plan Yapmaz

Yazan: Salih Zengin

Resimleyen: Huban Korman

9.Baskı, Ocak 2020, İstanbul

Vak Vak Yayınları, 10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: