abone ol: Makale | Yorum

Dibace

0 yorum
Dibace

Okumayı seven insanlar için yeni bir kitap dergisinin hayat bulması heyecan verici bir gelişmedir. Bu heyecanı tüm okuyucularımızla birlikte biz de yaşıyoruz ve umarız her sayı kalbimizde yer edecek cümlelerle ulaşır elin/mize.

Bu satırları okuduğunuza göre, kitap okumanın güzelliğini biliyor, yaşıyor olduğunuz ortak noktasından hareketle yazıyoruz. Sadece iyi okurların değil, birçok ebeveynin de gündeminde çocuklar ve okuma eylemi birleşiyor. Genellikle çocuklara okumayı nasıl sevdiririz sorusu hakim olsa da bu alanda, her okuyucu ya da dikkatli ebeveyn/ eğitimci gibi siz de biliyorsunuz ki, çocuklar çoğu şeyi kopyalayarak öğrenir. Sizi kitap okurken gördükçe o da sizi taklit eder. Eminim bu uğurda heba olan, en azından kapağına bebek salyası bulaşmış, yaprakları o ıslaklıkla hamurlaşarak erimiş, yırtılmış, karalanmış birçok kitap hatırası zihninizin bir köşesinde mevcuttur. İşte bu yüzden biz çocuklara kitap okumayı nasıl sevdiririz sorusunu sonraki sayılara bırakıp (evet evet bundan da bahsedeceğiz) ikinci basamağa gelelim. Gelelim çünkü bu sayfaların varlık sebebi tam da orada duruyor: “Peki çocuğum ne okusun?”

Elbette buna karar verecek olan öncelikli olarak o ve sizsiniz. Biz burada tavsiye niteliğinde paylaşımlarda bulunacağız. Tabi ki tek derdimiz alanın kitaplarını sizlere tanıtmak değil. Piyasadaki çalışmaların kalitesinin yükselmesi için kitapların iyi bir şekilde ele alınmasına ihtiyacımız var. Kastımız ne? Biraz yapıcı eleştiri diyeceğim ama “eleştiri” kelimesinin iyi imajını tükettik. O yüzden diyebiliriz ki; daha iyi kitaplar için, kitapları derinlemesine okumaya çalışacağız ve en başta bir okuyucu, sonra bu alanın emek vereni yani mutfakta da bulunanı olarak kitaplar hakkında açık ve net konuşmaya (yazmaya) çalışacağız.

Bu ilk sayımız olduğundan “arz-ı hal” kısmımızı geniş tutmuş olduk. Okur’un Çocuk Edebiyatı bölümünde kitapların yanı sıra zengin bir içerikle karşınıza çıkmayı umuyoruz. Bu dünyanın kapılarını birlikte aralayalım ve nasibimize çıkanı kaşıklayalım.

Rabia Gülcan Kardaş

*Bu yazı ilk olarak Okur dergisi, tanıtım sayısında yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: