abone ol: Makale | Yorum

Dinozorların Barışı

0 yorum
Dinozorların Barışı

 

 

Enfes bir kitap var bugün masamda: Dinozorların Barışı. Kitabın enfesliği sadece resimlerinin güzelliğinden kaynaklanmıyor…

Kitapta Çetin adında bir minik karşılıyor bizi. Çetin dinozor oyuncakları ile oyun oynuyor. Kurgu açısından oluşturulmuş farklılık da kitabı beğenme sebeplerimden biri oldu. Çetin, hem oyun kuruyor hem de böylece bizi hikayenin içine dahil ediyor. Yazarın kurgusunda değil de, Çetin’in oyununda hissediyorsunuz kendinizi.

Çetin’in oyununda küçük ve ot yiyen dinozorların, büyük ve et yiyen bir dinozordan korktuğunu görüyoruz. Çetin dinozorlarla oynarken aslında onlar hakkında eksik bilgileri olduğunu fark eder. Sonra Çetin ve dinozorlar, bir kitabı açarlar ve birlikte dinozorların hayatları üzerine bilgi edinirler.

 

(Bilgi için kitaba yönelmeleri ve hep birlikte okumaları da çok güzel değil mi? Bir T-Rex’in kitaptaki resme bakıp, “aa aynı ben” demesi mesela, pek hoş olmuş:) )

 

İşte bu birliktelik onları birbirine ısındırır ve “artık birbirlerine zarar vermeyecekler”dir.

Çetin ve dinozorlarının hikayesi pek tatlı. Mevcut soruna birlikte çözüm bulmaları, bu çabanın onları kaynaştırması oldukça hoş. Kitabın resimleri ise ayrı bir alem. Sanki bir çizgi filmden çıkıp kitaba konmuş gibiler. Kitabı okurken resimler üzerinden kim bilir daha nice hikayeler anlatılır…

Kitabın boyutu da oldukça büyük. Böylelikle o resimler, iyice bir şölene dönüşmüş. Minik okuyucuların kucağını dolduracak, hayaller yelken açtıracak bir eser olmuş. Kitabı 3 yaştan itibaren her yaş için damak zevki sunacak bir eser olarak nitelendirebiliriz. Şimdiden iyi okumalar.

 

Dinozorların Barışı

Özgün Adı: Sulhu’d-Dinozorat

Yazan: Nahid Rahimi

Resimleyen: Şirin Şeyhî

Çeviren: İsmail Avcı

Nar Yayınları, 2019

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: