abone ol: Makale | Yorum

Dişimi İstiyorum

1 yorum
Dişimi İstiyorum

 

Küçüklere okumaktan en keyif aldığım bir kitabı çektim kütüphaneden. Daha yeni kitaplar da var sırada bekleyen ama bu yazıyı yazdığım -nispeten geç- saatlerde biraz tebessüm iyi gelir diye düşündüm.

Kitabımızın kahramanı daha kapaktan şaşırtıyor bizi. Öyle pek de uslu bir karaktere benzemiyor. Diş macununu sıkmış sıkmış, etrafını saran koca bir yumak haline getirmiş. Diğer elinde bir diş fırçası. Açılmış iri gözler ve tek tük dişler. Ne de olsa o küçük bir kız. Ah pardon, bir prenses. Yoksa bu koca tacı neden taksın?20161209_110155dd

Dişimi İstiyorum, küçük prensesin kraliyet dişleri etrafında kurgulanmış kısa bir hikaye. Her sayfasındaki büyük resimlerin altındaki cümlelerle hikaye akıyor. Her gün dişlerini fırçalayan ve doğru besinler yiyen küçük prensesin bir gün dişlerinden biri sallanmaya başlar. Bu kraliyet dişlerinden birinin kaybolacağını bize haber veren ilk sinyaldir. Fakat neyse ki sonra olanlar herkesi memnun eder.

Dişimi İstiyorum Tony Ross’un kaleminden ve fırçasından. Küçük prensesin Hastaneye Gitmek İstemiyorum, Arkadaş İstiyorum, Uyumak İstemiyorum, Ellerimi Yıkamak İstemiyorum adlı hikayeleri de var. Tony Ross Felaket Henry’nin de çizeri. Tudem’in sitesinde kendisi ile ilgili şu bilgiler verilmiş:

tony-rossLiverpool Sanat Okulu’nda eğitim gördü. Ardından bir reklam ajansının sanat yönetmeni olarak karikatüristlik ve grafikerlik yaptı. Aralarında Roald Dahl, Paula Danziger ve Michael Palin gibi isimlerin de bulunduğu pek çok yazarın kitaplarını resimledi. Kendisi de kitaplar yazıyor ve resimliyor.

Alışagelmiş pembe kabarık etekli, sarı saçlı ve bir içim su güzelliğinde olmayan, babasının atletini elbise niyetine giymiş, saçları hiç taranmamış gibi duran bu prenses biraz ezber bozuyor. Zaten galiba artık çocuklar bile pek prenses görmek istemiyorlar.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Dişimi İstiyorum

Orijinal Adı: I Want My Tooth

Yazan ve Çizen: Tony Ross

Tudem, 2007

23 sayfa

  1. Döne Tınas TOPBAY  

    Eski disimi al yeni dişimi ver diye çatıya dış atardık çocukken :))) Allah ı gökyüzünde zannetmenin verdiği bir fikir olsa gerek

Trackbacks/Pingbacks

  1. Büyükbaba'nın Müthiş Firarı-David Williams-Çocuklar Okuyor - […] Müthiş Firarı. Kitap 450 sayfa, tuğla gibi ama merak etmeyin, çok rahat akıyor. Çizimler Dişimi İstiyorum kitabından tanıdığımız Tony…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: