abone ol: Makale | Yorum

Doğa ve Çocuk

0 yorum
Doğa ve Çocuk

İnsanın içinde yaylaya çıkma, ormana gitme, çimenlerde yuvarlanma, ağaçlara sarılma hislerini coşturan kitaplardan biri var bugün masamda: Doğa ve Çocuk.

Prof. Ertan Tuzlacı’nın kendi çocukluk hikayesi aynı zamanda. Ailesi büyük şehre taşınınca, okulu yarıda kesmemek için onu bir sene ninesinin yanında bırakırlar. Bu sürede ninesi bu çocuğa ormanı, çiçekleri, tabiatı sevdirir. Nine, -kocasının tabiriyle- “Çiçeklerin Kraliçesi”, bölgede, bitkiler hakkındaki bilgisiyle tanınan biri. Bitkilerden güzel yemekler, reçeller, şerbetler yapmasının yanı sıra tedavi amaçlı da nasıl kullanılacağını bilen, gerektiğinde tedbirli davranarak da uygulayan biri. İşte bu bilgisini o sene torununa anlatır. Ne nerede yetişir, bu doğal ortamı korumak için neler yapılır, yapılmaz vs gibi çok yönlü bir eğitimdir bu.

Kitap Kış, İlkbahar, Yaz, Sonbahar bölümlerinden oluşuyor. Bir yandan bu ikilinin hayatına dahil oluyor, bir yandan onların doğa ile kurdukları yakınlığı gözlemliyoruz. Her bölümün sonunda, metinde geçen bitki fotoğrafları da yer alıyor. Metin, fotoğraf albümü sırası ile ilerliyor kitap. Açıkçası metnin ilustrasyonlarla zenginleştirilmesini isterdim. Ninesi ile ormanın içinde yürüyen bir çocuk, onları takip eden köpekleri Safran… güzel kareler çıkabilirdi ortaya..

Bu haliyle de çocukların kitaplığında olmasının faydalı olduğunu düşündüğüm bir çalışma. Büyük şehirlerde yaşayan çocuklara merak ettirecek, çevresinde tabiat olan çocuklara da belki farkındalık kazandıracak… Büyük şehirlerde yaşasak da ağaçları, çiçekleri tanıyalım, daha güzel zenginlik mi olur? Evet sadece çocukların değil, bu tür kitaplar hepimizin kitaplığı için gerekli. Elbette okumak ve uygulamak şartıyla. Siz de belki kahramanımız gibi bir defter tutarız, belki bir herbaryum* oluştururuz.

 

* Önemli özelliklerini kaybetmeksizin kurutulup karton üzerine tespit edilerek muhafaza edilen bitki ya da bitki kısımlarından oluşan koleksiyonların bulunduğu yere herbaryum denir.

 

Doğa ve Çocuk

Çocuklar İçin Doğa Kültürü Kitabı

Ertan Tuzlacı

Kırmızı Kedi Çocuk

1.Basım Şubat 2015

115 sayfa

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: