abone ol: Makale | Yorum

Dünyayı Güzelleştiren Sır

0 yorum
Dünyayı Güzelleştiren Sır

 

 

Ali ve Ayşe, pek çok çocuk gibi, kuş olup göklerde uçabilmeyi hayal eden iki kardeştir. Bir gece yeşil dilek yıldızı doğduğunda, onların ne dileyeceklerini tahmin edersiniz. Bu dilekleri kabul olur ve bir sabah “ben güvercin oldum” deyiverir kardeşlerden Ayşe. Ali ile birlikte kuş olmanın sevinciyle uçarlar da uçarlar. Kendileri gibi pek çok çocuk kuş ile de karşılaşırlar. Aslında hepsi tekrar çocuk olmak istemektedir. Fakat bunun için “Dünyayı Güzelleştiren Sır” nedir, onu bulmaları gerekir.

Hikayede çocuklara yol gösteren bir Hüdhüd kuşu olduğunu görüyoruz. Kahramanlar kuş olunca, pek normal tabi bu. Hüdhüd’ün tavsiyesi ile kuş çocuklar, o sırrı bulamanın kederi ile oturmaktansa, uçmanın keyfini sürmek için havalanırlar ve herkes kendi ülkesine götürür, gezdirir arkadaşlarını.

Nelson Mandela’yı görürüz mesela, kara kıtayı duyarız…  Kudüs’ü, Mekke, Medine’yi selamlarız.. Brezilya’da maç bile izleriz kuş çocuklarla… Kahramanlarımızdan Ayşe, sırrı bulunca da, tüm çocuklar kendi ülkelerine çocuk olarak dönebilir. O günden sonra da o sırra uygun olarak yaşarlar.

Sır için, elbette ki kitaba yönlendireceğim sizi 🙂 Kitabın resimleri de pek naif, güzel. Yazarın bir başka çok güzel kitabı da Yasemin ve Ayçekirdeği idi ve bu sayfalarda tanıtmıştık.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Dünyayı Güzelleştiren Sır

Yazan: Muhenned Al-Akus

Resimleyen: Tayyibe Tevesselî

Nar Çocuk, 2019

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: