abone ol: Makale | Yorum

Efsunlu Eşya Masalları

0 yorum
Efsunlu Eşya Masalları

2 Toscana, birer de Romagna ve Trentino masalı olmak üzere, dört farklı masalla buluşturuyor bizi Efsunlu Eşya Masalları kitabı ile, İtalo Calvino. Hem yazarın hem de kitabın adı çok cazip geldiği için, görünce almak istediğim bir kitap oldu. Sizin de böyle efsunlu olduğuna inandığınız eşyalarınız vardır değil mi?

Kitap neticede masallardan oluştuğu için, pek çok büyü, sihir ve adı üstünde efsunlu eşya ile karşı karşıyayız. Masalın olmazsa olmazları, tat vereni bu eşyalar. Fakat yine masallarda karşımıza çıkan bazı kötü karakterler ve yaptıkları kötülükler, kötülerin kötü sonlarını hak ettiklerinin söylenmesi vs nasıl karşılanır, bilemedim. Kesin bir itiraz eden olur, oğullarını zaten sevmeyen ve onu dövüp, evden kovan anne-babayı okuyunca. Bir de, üstü kapalı ve üsturuplu verilmiş olsa da kitapta geçen cinsellik (öpücükler, kucaklaşmalar,” olanlar oldu” bilgisi) bölümlerine takıldım.

Böyle olunca, masal kitabı olmasına rağmen yaş kategorisi olarak +12 vermeyi düşünüyorum kitabı :)Bir de açılan sihirli sofralarda hep şarap olması, İtalyan kültürüne uygun olsa da, masallarda, çocukların olduğu sofralarda görmek istemeyeceğim bir detay…

Bunları geçersek… Açıkçası İtalo Calvino adı olmasaydı, aman da aman elimde bulunsun diyeceğim bir kitap olmayabilirdi. Tabi ki çocuk edebiyatı ve özelde masal ile ilgileniyorsanız, es geçmeyeceğiniz bir kitap. Bunların dışında bir okuyucu iseniz, Anadolu masalları çok rahatlıkla tercih edilebilir. Bizim toprakların masallarından aşinalık ile, mesela satır aralarında hikmet filan aradım ben.

 

Daha derin bir okuma ile belki bulunur ama pek öyle göze çarpan bir şey yok diyebilirim. Masallardan biri bizim masallara benziyor epeyce. Onda bile kedi ve köpek karakterinin kavga edip durması, işin rengini değiştiriyor.

 

   

Kitabın en beğendiğim unsurlarından biri çizimleri oldu. Sanki kitap çizimi değil de, eski zamanların afişlerinden alınmış gibi. Bu tarz bir masal kitabı için pek uygun olmuşlar.

Masal dünyasını seviyor, okuma zevki dışında da ilgi duyuyorsanız, göz atmak isteyebilirsiniz Efsunlu Eşya Masalları’na. Şimdiden iyi okumalar.

 

Efsunlu Eşya Masalları

(İtalyan Masalları)

İtalo Calvino

Çeviren: Meryem Mine Çilingiroğlu

Resimleyen: İrene Rinaldi

1.Baskı Temmuz 2018, 96 sayfa

12+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: