abone ol: Makale | Yorum

En İyi Yuva

0 yorum
En İyi Yuva

 

Kitabın arka kapağında “en büyük yuva her zaman en iyi yuva değildir” diye yazıyor. Kapitalist sistemde en büyüklere epey iyi roller biçildiği kesin! Fakat bizim hikayemizde En İyi Yuva sadece büyüklüğe göre seçilmiyor.

Ormandaki En İyi Yuva yarışması kuşları epey heyecanlandırmıştır. Katılımcılar, en iyi yuvayı yapabilmek için hemen işe koyulurlar. Hatta biraz fazla hızlı da olabilir! O hızla saman balyasına çarpar Kartal. Maviş ona yardım eder. Yuva yapma telaşına giren kuşlar o telaşla çeşitli aksilikler yaşarlar ve Maviş her zaman yardıma koşar. Bu sebeple yarışma için pek hazırlanamaz gibi görünür. Fakat her yardım esnasında aslında yuvasını süsleyebileceği bir şeyler bulur. Yani aslında konsept olmasa da eklektik bir tarz tutturabilir 🙂

Yazar bizi biraz ters köşeye yatırıyor. Hiç ortalıkta görünmeyen bir kuşun yuvası birinci seçiliyor. Kavgaya tutuşanlar, terslik çıkaranlar ise ortaya pek de iyi sonuçlar çıkartamıyorlar. Dalı kıracak kadar büyük bir yuva, görkemli olsa ne olur, değil mi?

Gelelim Maviş’e. Evet, jüri özel ödülünü alıyor, En Çok Çaba ödülü. Eh, her kuşa yardım etti ne de olsa. Fakat bir kaç hafta sonra yumurtadan çıkan yavruları ile Maviş fark ediyor ki, en güzel yuva, içinde ailesi olandır.

Tatlı bir hikaye. Çizgi filmi andıran resimlemeleri var. Şimdiden iyi okumalar.

 

En İyi Yuva

(The Best Nest)

Yazan: Jenny Woods

Resimleyen: Nicola Anderson

İş Bankası Yayınları, 5+

Haziran 2019

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: