abone ol: Makale | Yorum

En Yakın Uzak

0 yorum
En Yakın Uzak

Bu aralar çocuk kitaplarındaki ölüm üzerine düşünüyordum. O yüzden bu kitabı elime aldığımda da sevindim. Kitap “Sevdiği birini kaybeden herkes için.” Diyordu daha ilk sayfada. Kitabı bitirince de kanaatim kesinleşti. Ölüm kavramını zihninde/gönlüne sağlam bir yere oturtamamış insanların ölüm hakkında yazdıklarının pek de gönle şifa olmadığını düşünüyorum. Neyse bu ayrı bir konu… Kitaba gelelim.

Griff ve Dylan (Dylan Thomas’dan mülhem koyuluyor adı) iki kardeştirler. Anne-babaları ile ülke ülke gezerler. Böylece pek çok okul, pek çok arkadaş görmüşlerdir. Yine bir yolculuk dönüşü, evlerine belki yarım saatlik bir mesafe kaldığında trafik kazası geçirirler ve anne-baba daha oracıkta vefat eder. Sonrasında iki kardeş için bu zorlu sürecin nasıl yaşandığına şahit oluruz. Çocukların aslında İngiliz vatandaşı olmaları sebebiyle, bir süre Amerika’da yaşamaları gerekse de, mecburen Galler’e, uzak akrabalarının yanına dönmeleri, yeni odalar, yeni arkadaşlar vs derken o yas sürecinin başka bilinmezleri de yanında getirmesi ile işler pek de kolay olmaz.

Açıkçası kitabı okurken sıkıldığım yerler oldu. Başladığım kitabı bitirmek gibi bir zorunluluk duyarım hep. Buna da devam ettim. Devam ettikçe dilde de beni rahatsız eden bir şeyler fark ettim. Koskoca yayınevi yanlış çeviri yapacak değildi ya! Böyle düşününce ve içimdeki şüpheye kulak verince kitapta bizi bir sürprizin beklediğini anladım. O vakitten sonra, o sürpriz ile okuyucuyu nasıl buluşturacak merakıyla okumaya başladım. Pek öyle şaşalı bir açıklama, geçiş olmadı. Yine de son bölümler, ilkine göre daha iyiydi diyebilirim. Belki de ilk kısımlardaki nispeten soğuk işleyişi yazar bilerek tercih etmiştir. Sebebini söylersem spoiler olur, okuyanlar anlayacaktır.

Kitap 14+ için okunabilir belki ama ölüm ve ölüm konusundaki bazı detaylar bence daha küçük yaşlar için çok uygun olmayabilir. Neticede ölümden sonrası çok net sahalar değil bizler için ve de özellikle bir sevdiğini kaybetmiş çocuklara, bu tür yaklaşımlar her zaman iyi gelmeyebilir.

En Yakın Uzak

Hayley Long

Çeviri: Esma Fethiye Güçlü

Timaş Genç

3.Baskı Kasım 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: