abone ol: Makale | Yorum

Esma-i Hüsna Hikayeleri

0 yorum
Esma-i Hüsna Hikayeleri

Tatil/tedbir nedeniyle evde olunca seri halindeki kitapları biraz öne çıkarmak iyi olabilir diye düşündüm. Onlardan biri var masamda: Esma-i Hüsna Hikayeleri. 4 kitaplık bir seri sanıyordum bu kitapları ama internette 36. Kitabı da gördüm. Tabi 5-35 arası kitaplar yok, yazar ya da yayınevine sormalı…

Kitaplarımıza gelelim. En Büyük Mutluluk, Dünyayı Kurtaran Çocuk, Etrafımız Sarıldı, Küçük Padişah isimlerini tanıyan bu 4 kitapta, kısa sayılmayacak hikayeler mevcut. Her hikayede Allah’ın bir ismi özellikle yer almış. Bu tür kitapların özellikle küçük yaşlar için olanında, ismin Türkçe karşılığı üzerinden gidip, çocuklara basitçe anlatan kurgular görürüz genelde. Bu kitaplarda uzun ve detaylı hikayeler mevcut. Esmaların sadece anlamını vermekle yetinmeyip, güncel hayatta yansımaları, tezahürleri üzerinden anlatılmış diyebiliriz. Ben ilk kitabı okudum, diğerlerinden de seçtiğim bazı esmanın hikayelerini okudum.

Genel olarak beğendiğim metinler oldu. Akıcı kurgular, iyi bir dil. Fakat mevzu dini metinler olunca insan biraz daha hassas okuyor, okuduğunu. Hele ki çocuk kitaplarında. Böyle bakınca da bazı detaylar keşke daha iyi çalışılsa yahut böyle ifade edilmese dediğim oldu.

Mesela İsmail as’ın kurban edilmesi anlatılırken, yaşanan oyunu torunu üzerinde göstererek anlatan bir nine, her ne kadar çocuk gıdıklanarak kıkır kıkır güldüğünü dile getirse de, pek hoş gelmez okuyucuya. Yahut çok sakar bir kızcağızın evlilik konusundaki ümitsizliğine şu cümlelerle cevap verilmesi… “Üzülme, bir akılsız bulunur…”  Bir de kişinin illa ki başına bir bela, musibet gelince akıllandığı kurgular olabiliyor, dini içerikli metinlerde. Bundan vazgeçilmesi şart…

Dediğim gibi, okuduğum kadarıyla genel olarak elemeyeceğim hikayeler var. Fakat alıntıladığım gibi detaylar biraz mesafe koydu aramıza, kitaplarla. Bazı hikayelerse çok güzel, mesela Muhammed Ali… Editör yanım, biraz sıkıntılı yerlere dokunulsa, yahut bu hikayelerden bir seçki hazırlansa, bazıları elense daha iyi olabilir gibi de düşündü.

Meraklısı için yine de göz atılmasında fayda var. Hem okuyucular hem öğretmenler için.

Esma-i Hüsna Hikayeleri 1-2-3-4

Yazan: Alim Akça

Mevsimler Çocuk

2019, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: