abone ol: Makale | Yorum

Gerçek Olsa Rüyalar

0 yorum
Gerçek Olsa Rüyalar

 

Gerçek Olsa Rüyalar kitabı, aslında en son rüyalara geliyor. Dünyada, ancak rüyalarda görebileceğimiz birinden bahsediyor, bu sebepten olsa gerek. Etkileyici güzelliği ile Peygamber Efendimiz’den (as) bahsediyor kitap. Metin, O’nun özelliklerini, güzelliklerini anlatıyor bize. Bitirirken de onu rüyalarda misafir etmemizi temenni ediyor.

Kitap resimlerle desteklenmiş. Anlatılan özelliklere uygun fakat günümüzün çocuklarından örneklerle çizimler yapılmış. PeygamberEfendimiz’in çocukları hastayken ziyaret ettiği, onlara hediyeler de aldığının söylendiği kısımda mesela, o dönemin şartlarında bir ev, bir çocuk profili görmüyorsunuz. Yıldızlı yorganı, yatak ve komidin gibi mobilyaları ile günümüz dünyasına ait bir çizimde görüyoruz hasta çocuğu. Yahut yine kelimeleri özenle seçtiği, tane tane konuştuğu ve anlattıklarını herkesin pür dikkat dinlediğinin geçtiği bölümde, sanki bir piknik esnasında anlatılanı dinleyen çocuk çizimleri tamamlıyor metni. Başlarının üstünde kuşlar ile… Bu aslında, çocukların, Peygamber Efendimizle as, yahut çok uzun yıllar önce yaşamış insanların anlatıldığı kitap karakterleri ile vs duygusal olarak yaklaşmalarını kolaylaştıran bir seçim olabilir. Bu çocuklar da benim gibi çocuklar vs…

Bütün bunları anlatmak yerine bir iki resim koyabilseydim sanırım daha rahat olurdu. Fakat Multibem kitaplarında tanıtım için bile olsa ne resim, ne metin kullanılmasına izin vermeyen bir uyarı bulunuyor. Kapak resmi ile yetineceksiniz yani. Bu kadar sakınma gerekli mi, bence değil.

Kitap, okul öncesi çocuklar için güzel, tatlı bir Siyere giriş kitaplarından olabilir. Çizimler Hüseyin Sönmezay kalitesinde… Şimdiden iyi okumalar.

 

Gerçek Olsa Rüyalar

Yazan: Semra Alkan

Resimleyen: Hüseyin Sönmezay

2.Baskı Şubat 2017, Multibem

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: