abone ol: Makale | Yorum

Gülünç Duruma Düşme Korkusu

0 yorum
Gülünç Duruma Düşme Korkusu

 

 

 

 

 

 

İnsanlar içinde yaşadıkça, insanlarla iletişimimizde -sözlü olsun ya da olmasın- korkacak bir şeylerimiz hep oluyor sanırım. Hakkımızda konuşmalarından, bizi dışlamalarından, bir şeylerin bizden saklanmasından, bizi aşağılamalarından, arkamızdan gülmelerinden korkuyoruz. Bununla beraber insanların gözünde prestij ve itibar göstergesi olan nesneleri edinmeye çalışıyoruz. Bknz. son model telefonlar, markalı kıyafetler, “öyle şıksın ki” dedirtecek şallar, fiyonklar…

Nara da, bu korkulardan ve beğeni isteklerinden nasibini almış, “tüm ejderha sürüsü içinde” kendini en çok beğeneni. Aynı zamanda başkaları da beğensin diye kuyruğuna fiyonklar takan, boynuna şallar dolayan bir ufaklık. Her gün aksesuarlarını değiştirmekten, mevsime göre şapka, bere takmaktan keyif alan bir süslü ejderha.

 

Fakat bir gün yediği fazla şekerlemeler nedeniyle –her şeyin suçlusu da şu şekerlemeler!- vücudunda benekler çıkıyor. Ve başkalarının ona gülmesinden öyle korkuyor ki, evden dışarı ancak bütün vücudunu şallarına bürüyerek çıkabiliyor. Güneşin kendini hiç sakınmadığı bir günde tabi ki çok sıkılıyor, terliyor, üstelik bir şeylere takılıp düşüyor. Neyse ki Nara güzel arkadaşlara sahip ve beneklerine aldırmadan mutlu olmayı, hem cinsleri arasına çıkabilmeyi başarıyor. Böylelikle biraz da büyüyor, olgunlaşıyor.

Daha önce de, Tübitak kitaplarının bu serisinden Karanlık Korkusu kitabını şurada paylaşmıştık sizinle.

 

Serinin diğer kitaplarındaki gibi, kitabın sonunda konu ile ilgili bilgi ve etkinlikler okuyucuyu bekliyor. Önce çocukluk korkuları yaş dönemlerine göre verilmiş. Ardından gelen etkinliklerde, gülmenin korkularımızla başa çıkmada bize yardımcı olacağı bir yol anlatılmış.

Korkularımızı aşmadan olgunlaşamıyoruz. Çocukluk korkuları belki de en masum, en görünen korkularımız. Galiba asıl problem, büyüdükçe kılıfına uydurduğumuz, toplumsal bir kural gibi kabullendiğimiz ama bizi kat be kat örten korkular.

 

 

Gülünç Duruma Düşme Korkusu

Yazan: Aleix Cabrera

Resimleyen: Rosa M. Curto

Çeviren: Adem Uludağ

Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Haziran, 2013

35 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: