abone ol: Makale | Yorum

Gümüş Göl Masalları

0 yorum
Gümüş Göl Masalları

Aslında bir süredir okumak için beklemek durumunda kaldığım (hayat işte) bir seri idi bu: Gümüş Göl Masalları. 10 kitaptan oluşan bir seri bu. Çok uzak bir ormanın içindeki, geceleri parlayan ay ışığı ile gümüşe benzeyen gölde yaşayan kahramanlarımız ve hikayelerini ihtiva ediyor. Onlar kim mi? Timsah Temsi, Kurbağa Şıpır, Pelikan Peli, Tombalak Fil, Tıstıs Yılan, Telli Kopter… Ve benim favori karakterlerim üç küçük Aslan.

Okuyucularımızdan genellikle ilkokullar için okuma metinleri soruluyor. İşte bu seri tam da bunun için, ilkokul 1. Sınıflar için yazılmış masal kitaplarından oluşuyor. Okullardaki sisteme uygun sanırım, metin hakkında sorular sormak. Bu seride de iç kapakta böyle bir çalışma yapılmış, hem okumadan önce metne hazırlayıcı, hem de okuduktan sonra metni hatırlatıcı, dikkat ölçecek sorular mevcut. Bu unsur sanırım öğretmenlerin de hoşuna gidecektir.

Melike Günyüz

           Melike Günyüz

Biraz ebeveynler ve öğretmenler gözünden kitaplara baktıktan sonra, şimdi de, bir okuyucu olarak neler yazabilirim ona bakalım.

Ben birinci sınıfı geçeli çoook uzun zaman oldu tabi. Fakat masalları okurken gayet net görebilirsiniz ki,okumayı yeni öğrenmiş bir çocuğun rahatlıkla takip edebileceği bir kurgu var. Bunu önemsiyorum çünkü bazı kitaplarda, hangi yaş için yazıldığına yahut tavsiye edildiğine bakılmaksızın uzun ve karışık kurgular olabiliyor. Siz bile takipte zorlanırken okuması seri olmayan, henüz kelimeleri tanımaya yoğunlaştığı için kurguyu takip edemeyen çocuk ne yapsın… İşte bu açıdan takip edilebilir bir kurgu sunduğu için Gümüş Göl Masalları’nı beğendim. Ayrıca metinde yeteri kadar merak unsuru olduğu için, okumaya devam edecek bir içgüdünüz oluşuyor. Çocuklar için bu da önemli.

gulnarhajo

                   Gulnar Hajo

Metnin yanı sıra Gülnar Hajo’nun resimleri de kitaba güzellik katmış. Maalesef Türk okuyucular olarak yıllarca özensiz çizimlerle hazırlanan çocuk kitapları gördük, hala da piyasada bunlardan mevcut. Halbuki her metin bir emek mahsulü ise, aynı özeni resimlerde de göstermeli yayıncı. Gümüş Göl’ün kahramanlarının çizimleri gayet hoş, yeni bir yorumla çizilmiş hayvanlar. Her birinde etnik desenlere benzer süslemeler göze çarpıyor.

Gümüş Göl Masallarını okurken dikkatimi çeken bir faktör daha var ki, onu da belirtmeden geçmeyeyim. Her masalda bir karakter öne çıkıyor. Siz bir önceki masaldan o karakteri zaten biliyorsunuz. Sanki bir dizi izliyoruz ve her bölümde birinin hayatına, sorunlarına yakın çekim yapılıyor. Bunun okuyucu için,özellikle çocuk okuyucu için önemli olduğunu düşünüyorum. Tanıdık bir ortamda yeni maceralara tanık oluyor. Tombalak Fil’in atladığı suda, dün Timsah Temsi balık avlamıştı mesela. Bu da okumayı, takibi ve masalları sevmeyi destekledi benim gözümde.

20160927_164507

Yukarıda favorim olan aslan yavrularından bahsetmiştim. Aslında bu masallarda günlük güneşlik orman vakitleri değil anlatılan. Sorunlar var. Sorunlar ormandaki hayatı zorlaştırıyor yer yer. Karakterler arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Fakat olduğu gibi bırakılmayıp, çözüme gidildiği için masalın bitiminde rahat bir nefes alıyorsunuz, hep beraber. Sadece bir masalda kahramanımızın duygularını anlamaya daha çok vakit ayırsalardı, onu teselli etmek yerine diye düşündüm. Fakat neyse ki sorun çözüldü. Benim favorilerime gelince, masalı açık etmek istemediğim için üstü kapalı yazmalıyım. Aslında üç küçük aslanın çok önde olduğu bir masal değil bu fakat etkileri kuvvetli. Bu kuvvetli etki birçok göl sakinini korkutuyor. Fakat anne aslan öyle güzel bir çözüm buluyor ki, sonunda korkulan şey aslında tanıdık, güvenilir ve özel bir iletişime dönüşüyor. Aslanlarım be! (Tamam, sakinim)

Hasılı Gümüş Göl Masalları kitaplığımızda yer aldı. İlkokul birinci sınıf çocuğunuz varsa, okumayı teşvik için şimdiden onu Gümüş Göl’ün kahramanları ile tanıştırabilirsiniz.

 

Gümüş Göl Masalları (10 Kitap)

Yazan: Melike Günyüz

Resimleyen: Gülnar Hajo

Erdem Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: