abone ol: Makale | Yorum

Güzel Ahlak

0 yorum
Güzel Ahlak

Kitabın kapağındaki çizim nedeniyle sanırım, küçükler için bir kitap bekliyordum. Fakat okudukça, bu kitabın yaş grubu 10+ gibi olmalı diye düşündüm. Güzel Ahlak kitabı, Peygamberimizin Özellikleri ve Güzellikleri serisinin 2. Kitabı. Doğruluk, cömertlik, tevazu, affedicilik, adalet gibi ahlak değerlerine ait bölümler var kitapta. Önce kavrama dair kısa bir açıklama ardından konuyla ilgili Peygamberimizin (as) hayatından örnekler veriliyor. Kitabı okurken, bir çocuk, Peygamberimizin (as) ve peygamberlerin hayatını pek bilmeden bu kitabı okusa, konuyu nasıl anlardı diye düşünerek okumaya çalıştım. Çünkü aktarılan olaylar bütün detayları ile anlatılmıyordu elbet. Fakat yine de, genel bir siyer okuması yapmamış, dinlememiş biri de kitaptan keyif alabilir, bir şeyler öğrenebilir gibi duruyor. Buna rağmen yine de, alt yapısı olan bir okur için daha uygun bir kitap diye düşünüyorum.

Kitapta çizimler var fakat genellikle konu başlarında kullanılmış.

Çocuklara kronolojik siyer anlatmak/okumak yerine, Peygamber muhabbetinden, seçilmiş hikayeler yahut böyle konular üzerinden başlamak daha uygun görünüyor bana. Bu nedenle kitabı, alternatif bir siyer kitabı olarak da düşünebilirsiniz.

Güzel ahlak unsurlarına dair derli toplu, akıcı bir metin. Çocuklar kadar din etiğimi, değerler eğitimi öğretmenlerinin de kitapları arasında yer almalı diyebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

Peygamberimizin Özellikleri ve Güzellikleri 2

Güzel Ahlak

Özkan Öze

Uğur Böceği Yayınları

7.Baskı Aralık 2019,  125 sayfa

10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: