abone ol: Makale | Yorum

Hayalperest

0 yorum
Hayalperest

Çok cılız ve hasta bir çocuk, odasında, yalnız yatarken neler düşünür? Hele ki hayal gücü kuvvetli, kelimelerle arası iyi ve çevresini gözlemlemede maharetli ise…

Belki siz de o çocuklardan biriydiniz.

Bu kitap içimizdeki çocuğa sıkça dokunan bir metin. Aslında aldığım zamandan bir süre sonra okumaya başladım. Kalınca olunca zor okunacak bir eser diye düşündüm herhalde. Halbuki hem iri puntolar, hem metin kalitesi hem de sayfa tasarımı olarak çok keyifli bir okuma vaad ediyor kapağını açtığınızda.

ø;

Birçok eve benziyor kahramanımız Neftali’nin evi, en azından semboller açısından. Otoriter ve aslında korkulan bir baba, çocuklarla babanın arasında bir anne, nispeten isyankar abi ve korunması gereken bir kız kardeş.

 

Çok mu dramatik oldu acaba? Aslına bakarsanız yer yer yüreğim ağzımda okudum kitabı. Eyvah baba geliyor, eyvah çocuklar boğulacak vs. diye diye. Kelimeleri seven o cılız çocuğun hikayesini, nerede ümit yeşerdi nerede korkular var ve bu hayat bu çocuğu nereye götürecek diye yüreğim ağzımda okudum.

Kitapta, çitteki bir delikten çam kozalağı ile küçük bir oyuncak kuzuyu değiş tokuş yapan iki çocuk görüyoruz. Biri kahramanımız Neftali, diğeri kim bilmiyoruz. Fakat öğreniyoruz ki Neftali hayatı boyunca ta ki bir yangında kaybolana kadar o koyunu yanından ayırmamış. Çocukluğumuzun böyle sembolik oyuncakları yok mudur? Bize güven veren, destek çıkan oyuncaklar…

ø;

Dramatik bir hikaye okurken ve Neftali hayatın güçlükleri karşısında yoğrulur, büyürken kitap birden bambaşka bir formata dönüşüyor. Neftali aslında edebiyatla, şiirle yolu kesişen herkesin tanıdığı birine dönüşüveriyor.

Daha fazla açık vermeyelim. Bu zaman zaman yakan sıcacık hikayeyi ellerinize bırakalım.

 

Hayalperest

Orjinal Adı: The Dreamer

Pam Munoz Ryan & Peter Sis

Çeviren: Özlem Sığırtmaç

İthaki Yayınları

2.Baskı Haziran 2015, 371 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: