abone ol: Makale | Yorum

Haylaz Adam

0 yorum
Haylaz Adam

Daha önce de çocukların hayali arkadaşlarının işlendiği çocuk kitapları okumuş, size sunmuştuk. Haylaz Adam da öyle bir seri. Yakın zamanda hayali arkadaşların kitaplarda yer almasıyla ilgili bir psikolog ile görüşsem iyi olacak.

Haylaz Adam küçük Kaya’nın hayali arkadaşıdır ve onu Kaya’dan başka kimse görememekte, duyamamaktadır. Adı gibi epey haylaz bir arkadaştır Cavcav. Kimi zaman mızmız, fazlaca meraklı, sonunu düşünmeden hareket edebilen, alıngan, ruh hali değişken biridir işte. Haylaz Adam, diğer adıyla Cavcav yetişkin bir erkek olarak resmedilmiş. Kıyafeti ve hareketleri ile tabi ki daha çok bir çocuğu anımsatıyor.

Kitapları biraz tereddütle elime aldım ama genel olarak aslında her çocuğun başına gelebilecek olayları neşeli bir şekilde anlatılmış. İlk okuma kitaplığı serisi olduğu için de metinler kısa. Kaya’nın anaokula başlama süreci ve okulla yaptığı etkinlikler vs konu ediliyor. Hikayelerde, yaramazlıkların sorumluluğu Haylaz Adam’a yıkılmamış. Yaramazlıkların sebebi olarak gösterilse de, suçlanan karakter olmuyor, bu açıdan sevdim. Kaya da zaten sevimli, iyi niyetli bir karakter.

Seri 5 kitaptan oluşuyor ve şahsen bu seriyi hediye etmek istesem, 4. Kitabı çıkartmayı seçerdim. 4. Kitapta kahramanımız Kaya sınıftaki bir kız arkadaşının doğum günü partisine davetlidir. Fakat davet edilen tek erkektir ve bu yüzden Haylaz Adam çeşitli “aşk esprileri” yapıp durur. Ayrıca pembe tülü etek giymiş dans ederken görürüz Haylaz Adam’ı. Hoşlanmadığım şeyler.

Kitapların sorunda hikaye ile ilgili görsel becerileri de içeren sorular sorulmuş.

Meraklısına, şimdiden iyi okumalar.

Haylaz Adam Serisi

5 Kitap

Yazan: Rüdiger Bertham

Resimleyen: Heribert Schulmeyer

Kasım 2019, 6+

Tudem

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: