abone ol: Makale | Yorum

Herşey Oyunla Başladı

0 yorum
Herşey Oyunla Başladı

Yücel Feyzioğlu bir gün özel bir okula davetlidir. Tam okula varmak üzereyken duvarında kocaman bilim adamlarının resmini görür. Da Vinci’den Einstein’a.. Yüreğine “derin bir sancı” saplanır. Neden bir tane bile bizden isim yoktur? “Bu duvardaki bilim insanlarının yolunu açan, bunlara büyük bir hazine bırakan Urfalı Sabir bin Kurra’nın, Horasan’dan gelip Bağdat’ta kimya biliminin temellerini atan Hayyan’ın, astronom Musa bin Şakir’in, ilk hastaneleri kuran Horasanlı D. El Razi’nin, Biruni’nin, suyu yokuş yukarı akıtan Cizreli Cezeri’nin, coğrafya bilimcisi Piri Reis’in, matematiğin babası HArizmi’nin, İstanbul rasathanesinin kurucusu Tagiyeddin’in resimleri yoktu, ama hiçbirinin yoktu.”

“Bu aşağılık duygusu nasıl kaldırılırdı?” diye sormuş yazar kendi kendine ve Cizreli Cezeri’nin çocukluğunun masalını yazmaya karar vermiş. İşte elimizdeki Herşey Oyunla Başladı, o masal.

Kitapta “mucitliğe oyun oynayarak” başlayan Ebuliz Cezeri’nin suçarkı yapması, suyu yukarı doğru akıtması, sıcak günde suyun serin kalması için yaptığı ilk termos su kabağını okuyoruz, hep bir masal diliyle, masal kurgusu içinde. Bu haliyle hem çocuklar için iyi bir metin hem de masal anlatıcıları için. Ne güzel olurdu bir yaz gecesi, serin suları yudumlarken dinlemek…

Kitabın içinde çocukların çırılçıplak nehirde yüzdükleri bir bölüm var. Kavgalı oldukları çocuklar elbiseleri alıp kaçıyor. Aynı çocuklarla birkaç kere sıkıntı da yaşanıyor, kavga vs gibi… Hassas içerik diyelim… Fakat kitabın genelinde rahatsız edici bir tonda değil.

Şimdiden iyi okumalar. Umarım o aşağılık duygusu bir an önce hepimizin üzerinden kalkar.

Herşey Oyunla Başladı

Mezopotamya Masalları I- Cezeri’nin Çocukluğu

Yazan: Yücel Feyzioğlu

Resimleyen: Sahar Bardaie

Nesin Yayınevi-Çocuk Cenneti Kitaplığı

2.Basım Ekim 2017

9+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ömer'le Bir Kutu Macera - Çocuklar Okuyor - […] Herşey Oyunla Başladı paylaş   […]
  2. Ömer'le Bir Kutu Macera - Çocuklar Okuyor - […] tanıttığımız Herşey Oyunla Başladı’nın ön sözündeki, bizden bilim adamı çıkmaz, bizden adam olmaz gibi dilimize yer etmiş, […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: