abone ol: Makale | Yorum

İbadet Saati

0 yorum
İbadet Saati

 

İlk İlmihalim İbadet Saati kitabı, basit bir anlatımla, ibadetlerden bahsediyor okuyucusuna. Kitabın arka kapağında “iyi bir başlangıç kitabı” demiş. Abdest, namaz, oruç, hac gibi ibadetler hakkında genel kültür seviyesinde bilgiler içeriyor metin.

Kitapta özellikle dikkatimi çeken ve hoşuma giden mevzu, cennetten bahsedildiği halde cehennemden bahsedilmemiş. İbadetlerden genel olarak bahsedildiği, Müslümanca yaşayış anlatıldığı için kitap “ilk ilmihal” üst başlığını taşısa da küçük yaşların da okuyacağı bir metin olmuş. Bu nedenle cehennemden bahsedilmemiş olması bana iyi geldi.

Kitap, genel olarak, kültür olarak bahsetmiş ibadetlerden demiştim ya, mesela gusül abdesti yerine, “boy abdesti” ifadesi geçiyor. Dini hayat öğretilirken belki bazı yerel kullanımlarla konuyu anlatmak, muhatap açısından iyi olabilir. Fakat bir kitapta muhakkak konuya ait terimler olmalı. Tek bir gusül abdesti ifadesi yok 🙂 Yine yaş seviyesine uygun olarak “boy abdesti” açıklanırken, çok detaya girilmeyip, biyolojik bir hadise olarak anlatılmış ve gerekli olduğu yerleri ebeveynlerin ileride açıklayacağı ifade edilmiş.

İbadet Saati, bir çocuğa genel olarak ibadetleri özet geçer gibi anlatılmış bir metin. Genel tekrar, hatırlatma vs gibi amaçlarla tercih edilebilir.

Şimdiden iyi okumalar.

 

İlk İlmihalim İbadet Saati

Yazan: Zekai Şengün, Emrah Demiryent

Fidan Yayınevi, Mart 2019

76 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: