abone ol: Makale | Yorum

İncili Çevre*

0 yorum
İncili Çevre*

 

Uzun ve meşakkatli yolculuklar vardır. Şimdilerde her iş kolayca hallolsun diye istesek de aslında biliriz ki emek verilen iş çok daha kalıcıdır, kalitelidir. Bazı yolculuklar gerçekten zordur ve “demir asa çelik çarık”la çıkılır o yolculuklara. Bedenen belki hiç kımıldamazsınız da yüreciğiniz o demiri eritir, çeliği eskitir. İncili Çevre masalında Keloğlan da böyle bir yolculuğa çıkar.

Aslında bir rüyadır Keloğlan’ı yollara düşüren. Karanlıkların içinden bir ses gelir yüreğine. Rüyasını yorması için Değirmenciye gider. İşte onun yol göstermesi ile demir asa, demir çarıkla yola koyulur.

Değirmenci ümitsiz Keloğlan’a ne güzel ümit verir: (Allah) İstemeden neler verdi, isteyince neler vermez!

Ayrıca masal masal ama bakın size hayat düsturu olabilecek sözler, irfan masallarını sevmemizin nedenlerinden biri. Yine Değirmenci dilinden: Bak a oğul! İnsan; eli ile ayağı arasındadır. Elini ayağını bağla; bağlanır, çöz; çözülür. Demir çarık demir asa ağırdır küp gibi; bağlar elini ayağını. Allah’tan destur istersen çözülür. Elin ayağın hafifler kuş gibi, yürümek ne kelime; kanatlanır uçarsın. Ama; inanırsan olur, inanmazsan olmaz. Elin doğru işlesin, ayağın doğru gitsin, gözün doğru görsün, kulağın doğru duysun, dilin doğru söylesin…

Çocukların kitaplarla arkadaş olmasını, onların yeni kelime öğrenmesine büyük katkı sağladığı için de seviyoruz. İncili Çevre masalında da epey yeni kelime var çocuklar için.

Anka ile de karşılaşıyor Keloğlan…

Gelelim Keloğlan’a… Aradığını bulur bulmasına ama, epey yol gider. Yine de masal işte, değirmencinin bir şinik buğdayı öğütmesi esnasında yaşanır onca şey. Kaf dağına bile gidip gelir Keloğlan, rüyasında duyduğu sesin sahibinin, istediğini yerine getirmek için. Sonu pek güzel yine:

Hayır umdur hayır bulduk bin şükür

Hasretimiz dindi kavuştuk bin şükür

Bir istedik bin geldi bin şükür, bin şükür… diye sevinir Keloğlan’ın annesi. Bize de düşer mi böyle sevinçler, ne dersiniz?

Şimdiden iyi okumalar.

*Çevre: Çevre, mendil, başörtüsü, havlu ve değerli kitap örtüsü olarak kullanılan, kenarları kıvnk, işlemelerle bezenmiş, sık dokulu keten beze verilen addır.

 

İncili Çevre

Yazan ve Çizen: Hasan Aycın

İz Yayıncılık

2016

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kırk Hadis Kırk Çizgi-Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] hem hayat hikayesi, hem de duruş olarak çok seviyorum. Daha önce burada Keloğlan masallarından İncili Çevre, Ayna ve Elmas…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: