abone ol: Makale | Yorum

İyi Kalpli Küçük Tavşan

1 yorum
İyi Kalpli Küçük Tavşan

Birçok insanın aklının almakta zorlandığı bir konudur kader. Kader bahsini uzmanına bırakalım ama bir konuyu da açıklığa kavuşturalım. Kişinin başına gelen kötü durumları, kaderdir ne yapalım deyip kabullenmesi “kader” değildir. Başımıza gelen iyi ya da kötü her şey kaderdir aslında. Ama bunlara vereceğiniz cevaplar da -kader sınırları içinde olsa da- size kalmıştır. Öyle ya kimse yaz günü bembeyaz kıyafetinin üstüne iki top çikolatalı dondurma düşünce, tüh kadermiş deyip oturmuyor. Evinde hırsız yakalayınca ne yapalım kadermiş deyip hırsızlığa göz yummuyor.

ø;

Bizim iyi yürekli tavşan da öyle kolay pes edecek biri değil. Eksik bilgi ve gönül darlığıyla  “kaderine meydan okudu” diyecek değiliz. Tam aksine kazadan kadere kaçtı, diyelim biz. Başına kötü bir şey gelince ah vah edip yerinde oturanlardan değil, çözüm üretenlerden oldu bizim iyi yürekli tavşan.

Ben plan program çizim mizim işlerini severim. O yüzden bu kitapta tavşanımız ve arkadaşlarının planlı çalışmalarını ayrı bir tuttum açıkçası. “Aslan tavşan” diye sırtına bir vurasım geldi iyi kalplimizin.

Tavşanlar çocukların ve kitapların sevdiği kahramanlardan. Bir de havuçla birleşince çıtırt hikayeler başlamasın da ne yapsın! Gerçi bazen insanlar da tavşanlar da mide derdi yüzünden avlanır ama neyse. Orası hikayenin sayfaları arasında okuyucusunu beklesin.

Bize de hayata şöyle bir bakıp, nerede ne yapabilirim diye düşünmek kalsın, bu tatlı hikayenin üstüne.

Rabia Gülcan Kardaş

 

İyi Kalpli Küçük Tavşan

Michael Escoffier

Çeviri: Korkut Erdur

Resimleyen:Elenore Thuillier

YKY, 2013

  1. bizim sıkı takipçimiz olan bir annenin kitapla alakalı ilk yorumu şu olmuştu; “sonunda hep beraber ormana dönmelilerdi. o kapitalist çarkı döndürmeye devam etmek yerine o çarkı kırıp özgürleşmelilerdi”…
    katılıyorum ben de:)

Trackbacks/Pingbacks

  1. Bir Yetişkinin Mutlaka Okuması Gereken 25 Nitelikli Çocuk Edebiyatı Kitabı   - Çocuklar Okuyor - […] İyi Kalpli Küçük Tavşan, Michael Escoffier, Yapı Kredi Yayınları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: