abone ol: Makale | Yorum

Kanalıma Hoş Geldin!

0 yorum
Kanalıma Hoş Geldin!

 

 

Çocuklar bu hitabı çok duyuyor. Bizim tek kanallı çocukluğumuza karşın onlar hem çok kanal ile muhataplar hem de bir üst derecede, artık o kanalları oluşturabilir, içerik hazırlayabilir durumdalar. Hem de kolayca.

Özellikle youtube çılgınlığını masaya yatırmıyoruz, o ayrı konu. Fakat şimdiki çocuklar, bizlerden farklı bir dünyanın içindeler. Ve videolar da bu dünyanın baş köşelerinden birinde duruyor. Yasaklamak, kötülemek yerine, zaman da gösteriyor ki, bu yeniliği nasıl kullanacağını öğretmek sanırım en güzel ve zararsız yol. Tabi ki her çocuk video çeksin, kanal açsın gibi bir görüşüm yok. Fakat bu konuda yetenekli ve meraklı ise, bu kitap tam ona göre diyebilirim.

Kitap, teknoloji ile iç içe büyüyen çocukların tablet, telefonlarını vs verimli bir şekilde kullanabilecek yöntemleri anlatmak için yazılmış. İyi bir video hazırlamak için nasıl fikir bulunur, o fikir nasıl işlenir, teknik bilgiler, konuklardan aileden vs alınacak izinler, ışık, kamera, montaj vs aklınıza gelebilecek ya da gelmeyecek ama gerekli olan her şey anlatılıyor. Hem de rahatça anlaşılacak, biraz çaba ile uygulanacak şekilde. Hem anlatılmış hem de bazı gerekli dokümanlar kitap sonuna eklenmiş. Örnek izin belgesi en önemlilerinden.

Ben izlemedim ama çocuklar arasında çok popüler olduğunu bildiğim Kral Şakir’in mucidi kitabın yazarlarından biri. Diğer ikisi de çocukluktan itibaren bu alana ilgi duymuş, gayret etmiş ve ürün çıkarmış isimler.

Çocuklar bu imkanları umarım en güzel, hayırlı işlerde kullanırlar. İlgilisinin epey işine yarayacak ve sevindirecek kitap için şimdiden iyi okumalar.

 

 

Kanalıma Hoş geldin!

Varol Yaşaroğlu, Esra Özge Aktürk, Emre Turanlı

Tolstoy Yayıncılık

Ağustos 2019, 104 sayfa

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: