abone ol: Makale | Yorum

Kanatlı Kediler Masalı

0 yorum
Kanatlı Kediler Masalı

 

Kediler alem hayvanlar! Öyle bir halleri var ki, sanırsınız dünya onların! Kitapların üzerine kıvrılır uyurlar, en sevdiğiniz koltuğu sahiplenirler, kendilerini sevdirmek için gerekirse zor kullanırlar. Eh neticede çok da şirinler. Edebiyat dünyasının sanırım en barışık olduğu hayvan kedi. Geçen gün öğrendiğimiz üzere Roald Dahl kedileri pek sevmezmiş. Eminim başkaları da vardır onun gibi ama sevenler çoğunlukta. Karşılaştırmaya bile lüzum yok.

Ursula K. Le Guin, adını duyunca “aa bakayım ne demiş, ne yazmış” diye meraklanacağınız bir isim. Özellikle fantastik edebiyat seviyorsanız onu muhakkak tanırsınız. Le Guin çocuklar için kanatlı kedilerin başrolde olduğu bir seri yazdı. Elimdeki kitap, serinin son kitabı. Aslında sanırım bunların bir seri olduğunu bilmeden almıştım Kentte Tek Başına’yı. Gözüm Ursula K. Le Guin ismine ve “Kanatlı Kedi” başlığına takılınca başka bir şey görmemiş. Halbuki kapakta koca bir 4 rakamı var. İlahi ben!

Olaylara ve kişilere boğulmamış kurguları seviyorum. Kanatlı Kediler Masalı 4 böyle bir kitap. Aslında basit bir olay değil kitaptaki. Kahramanımızın bulunduğu yerden ayrılması, şehirde para makinası olarak görüldüğü bir evde geçirdiği günler ve sonrasında annesine kavuşması vs derken güzel bir akış var.

Bu kitap başlı başına bir ders çıkartılacak bir kitap değil belki. Fakat hayatın içinden bir kesit, güzel bir kesit gibi. Ümit var, cesaret var, özgürlük var, anılar var, akıllanma, öğrenme var. Ayrılık, teselli, kavuşma, iyi ve kötü insanlar var. -Daha ne olsun mu dediniz?- Hani bir damla su da, denizi haber verir ya, bu kitap da bir bakıma hayatı haber veriyor diyebiliriz.

Resimleme S.D.Schindler’e ait. İllüstrasyondan çok eski zamanlara ait hissi veren çizimler.

Serinin diğer kitapları da şöyle: Dört Yavru, Yuvaya Dönüş, Yeni Arkadaş. İyi bir hafta sonu okuması için rahatlıkla önerebilirim genç okuyuculara.

 

 

Kanatlı Kediler Masalı 4

Kentte Tek Başına

Yazan: Ursula K. Le Guin

Resimleyen: S. D. Schindler

Çeviren: Naz Beykan

  1. baskı Haziran 2013, 48 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: