abone ol: Makale | Yorum

Kedi Dostu Cevahir Hanım

0 yorum
Kedi Dostu Cevahir Hanım

Tagrid en-Neccar’ın pek tatlı bir hikayesi ile karşınızdayız yine. Daha önce Koca Karpuz’unu okumuştuk. Şimdi ise epey merak ettiğim Kedi Dostu Cevahir Hanım masamda.

Cevahir hanım bir çevirmendir ve evden çalışır. Gittiği parkta kedileri beslemekten çok hoşlanır ve onları sever. Yurt dışında yaşayan oğlunu ve ailesini de çok sever. Ailesi ile görüntülü konuşurken, torunu Mansur’un kısacık konuşup, oyuna dönmesine üzüldüğünü anlarız Cevahir Hanımın.

Neyse ki bir süre sonra, torun Mansur da heyecanla ekrana kilitlenecek, hatta daha sık babaannesi ile görüşecektir. Çünkü Cevahir Hanım bir kedi dostudur ve ona güvenen bir dostu, Cevahir Hanımın ev düzenini biraz değiştirir. Yaklaşık beş yavru kadar.

Kitap güven temalı bir değerler eğitimi kitabı olarak da okunabilir belki. Belki akrabalık ilişkileri özelinde, aradaki bağın kuvvetlenme süreci olarak okunabilir. Fakat kedileri seviyorsanız zaten bu kitaba bayılacak ve hikayeyi belki de kendi anılarınızla eşleştireceksiniz. Kedi Dostu Cevahir Hanım çok tatlı, naif bir hikaye. Sade bir anlatım olmasına rağmen kah gülüyor kah şaşırıyorsunuz. Ve sıcacık hislere bürünüyorsunuz. Çizimler Koca Karpuz’da da güzeldi, şimdi de harika. Bu defa çizerimiz Zeynep Feyzi. Yine detaylar, hikaye ile paralel kareler okuma zevkini güzelleştiriyor. Cevahir Hanımı biz çok sevdik.

Kitabın sonu küçük bir bulmaca ile bitmiş. Hasan’ın seçeceği yavruyu yazar, biraz uğraşarak bizim bulmamızı istiyor. Sanırım çocukların çok hoşuna gidecek bir detay bu.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Kedi Dostu Cevahir Hanım

Yazan: Tagrid en-Neccar

Resimleyen: Zeynep Feyzi

Çeviren: A.Sait Aykut

YKY, Ağustos 2018

75 sayfa

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pabucum Dama Atıldı! Tagrid En-Neccar-Çocuklar Okuyor - […] önce severek okuduğumuz Koca Karpuz ve Kedi Dostu Cevahir Hanım kitaplarını tanıttığımız Tagrid En Neccar var yine bugün masada.…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: