abone ol: Makale | Yorum

Kelile ve Dimne

0 yorum
Kelile ve Dimne

Bazı kitaplar insanı dinlendirir. Size de oluyordur muhtemelen, içimizi acıtan, boğazımıza yumru gibi oturan, gülümseten ve işte böyle dinlendiren kitaplar düşer bazen nasibimize. Kelile ve Dimne, Hükümdar Debşelem’e, bilge Beydaba’nın anlattığı hayvan hikayeleri. Kitapta da iki hikaye bulunuyor.

Hikayelerden birinde, kitaba adını veren Kelile ve Dimne var. Hasedin, kıskançlığın, hilenin insanı nasıl kötü sonlara düşüreceğini anlatıyor Beydaba’nın masalı. Ardından Hükümdar Debşelem, bu defa gönlünü ferahlatacak bir hikaye ister. Böylece “Fare, Kurbağa, Çaylak ve Ceylan”ın dostluk hikayesi başlar.

Şetrebe

Günümüzde masallar çok revaçta. Çocuklar kadar belki daha da fazla, yetişkinler de bu coşkun selden nasibini almaya çalışıyor. Gönlüm, gerçekten hikmet dolu, keyifli vakit geçirtirken hayata dair pek çok kilidi açacak hikmetler barındıran, kederlerimizi dumanı dağıtır gibi dağıtan masallar meclislerde anlatılsın istiyor. Velhasıl hem büyüklere hem küçüklere, rahatlıkla tavsiye edeceğimiz bir kitap bu.

 “Gökten üç mutluluk elması düşmüş.

Birisi, doğru şahitlerin başına.

Birisi, adil hakimlerin başına.”

Birisi de bu yazıyı okuyanların başına.

Kitap için de, şimdiden iyi okumalar.

Kelile ve Dimne

Hazırlayan: Mustafa Özçelik

Nisan 2018, 92 sayfa

Beyan Yayınları, 7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: