abone ol: Makale | Yorum

Kim Tutar Bizi

0 yorum
Kim Tutar Bizi

 

 

 

 

 

 

İstanbul’un martıları kim bilir kaç çocuk ya da yetişkin kitabına, kaç hatıra fotoğrafına konuk olmuştur. Eğer boğazda bir vapur seferindeyseniz, martılarla o keyfin tamamlandığını bilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken bile sesleriyle bana eşlik eden martılar, bu günkü kitabımızın da asıl ve asil kahramanları. Rumeli Hisarında akşam yemeği yedikten sonra, Kızkulesi’ne doğru uçan aile, köprü üzerinden geçerken bir tuhaflık sezerler. Köprü hiç olmadığı kadar boştur! Neler olup bittiğini anlamak için hemen kedi Sevgi teyzenin yanına uçarlar ve açık kalmış televizyondan haberi alırlar. Ülkede bir darbe teşebbüsü yaşanmaktadır.

Emekli General dede de, ailesi de bu olaya sessiz kalamaz tabi ki! Hemen organize olurlar. Yavru martı Tombul ilk başta olanları bir film çekimi zannetse de, gerçekte öyle olmadığını anlar. Artık hem martılar, hem güvercinler, İstanbul’un kedileri, köpekleri, leylekleri, iyi birer silaha dönüşen kirpileri yek vücut olup ellerinden geleni yaparlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tombul da elinden geleni yapar o gece. Vatan nedir, millet nedir dedesine sorar, yaşar ve öğrenir.

Sabah olduğunda, yorgun da olsalar, göklerinde özgürce uçacakları bir vatanları vardır.

Kitap tarihi ve önemli bir olayı, çocukların gayet rahat anlayacağı bir kurgu ile bize sunuyor. Çalakalem bir çalışma olmadığı kesin, hızlı yayınlanmış olduğunu düşünsek bile (bir kitabın hazır olma süresini göz önüne alınca…). Hatta martıların dilinden anlatılan hikayede, kendi terimlerini görmek okumayı daha da zevkli hale getiriyor. Kılçıkatar, kemikatar, kanatkol, ezergeçer gibi…

“Ne yaparsan yap, işini en iyi ve dürüst şekilde yaptığında vatanına gerçek hizmeti yapmış olursun.”

 

Kitap kahramanların çocuklarına ve kahraman çocuklara ithaf edilmiş.

Çizimler Reza Hemmatirad imzasını taşıyor.  Oldukça güzel ve dinamik.

Herkese tavsiyemizdir,  şimdiden iyi okumalar…

 

Kim Tutar Bizi

Yazan: Kübra Gülşah

Resimleyen: Reza Hemmatirad

Erdem Çocuk, 48 sayfa

İstanbul 2017

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: