abone ol: Makale | Yorum

Kıssalar Hisseler

0 yorum
Kıssalar Hisseler

Sözlük (www.lugatim.com) ibretli hikaye olarak vermiş kıssa’nın anlamını. Bugün elimizdeki kitap Kıssalar Hisseler adını taşıyor. Kitap hissemizi, yani o ibretten payımızı almamız için hazırlanmış olsa gerek.

Benim çocukluğumda böyle hikayeler daha çok okunurdu sanki. Hatta anlatılırdı. Şimdi daha çok adına “değerler eğitimi” denen tarzın içine dahil oldular galiba. Bir çocuk için hatta evet yetişkinler için de kıssalar, efradını cami, ağyarını mani şekilde, söylemek istediğini güzelce verir, kısacık bir metin içinde. Kurgudan ziyade nasihat, mesaj öne çıkar.

Zaten adı üstünde kıssa. Kıssalar Hisseler de en fazla 1,5-2 sayfalık hikayelerden oluşuyor. Kimi zaman bir fıkradan aşina olduğumuz bir olay, kimi zaman tarih sayfalarından bir şahsiyet, kimi zaman ansız sansız bir kahraman ile bize nasihat ediyor bu hikayeler.  Doğruluk, hayvan sevgisi, iki yüzlülük, akıllı olmak, kanaat vb gibi -istersek- kavramsallaştırabileceğimiz konular var hikayelerde. Bence en iyisi, kendi hissemize düşeni almak, düşünmek…

Kitap aslında kısa kısa hikayelerden oluştuğu için uyku öncesi bile okunabilir. Bir iki hikayede küçük çocukları rahatsız edebilecek bazı cahiliye devri adetlerinden (kızların diri diri toprağa gömülmesi, hayvanlara yapılan işkenceler vs) bahis vardı. O kısımlar 10 yaş öncesine okunmasa iyi olur diye düşünüyorum. Genel itibariyle kitabı 10+ olarak düşündüm, yoksa 8+ için bile çoğunluğu uygun kıssaların.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Kıssalar Hisseler

Yazan: Ahmet Efe

Çizimler: Erhan Dündar

3.Baskı Şubat 2018

Nar Yayıncılık, 56 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: