abone ol: Makale | Yorum

Kitabın Hikayesi

0 yorum
Kitabın Hikayesi

Kitapların, yazarın hayal gücünden itibaren aldığı yolu merak eder misiniz? Bir okurun elinde iki cilt arasında vücut bulmuş olarak okunmaya hazır olması kim bilir gerisinde ne aşamalar gerektiriyordur? İşte Kitabın Hikayesi, bize o aşamaları anlatıyor.

Hikayenin anlatıcısı, kitabın kendisi. Henüz ortada bir kitap yok ama ruhu var anlaşılan 🙂 Şaka bir yana, kitabın kendi dilinden sürecini anlatması hoş olsa da, daha ortada kitap yokken böyle bir dilin kullanılmasına nasıl yaklaşacağımı bilemedim. Sanırım, ben olsam daha farklı bir anlatım dili seçerdim.

Fakat tabi bu dil, o serüvene eşlik etmemizde bir sıkıntı oluşturmuyor. Kitabın elden ele (yazar, çizer, grafiker, matbaacı…) geçişine ve her bir meslek sahibinin kitabın neresinde durduğuna dair soru işaretlerimiz ortadan kalkıyor.

Kitap, sadece bilgi veriyor gibi anlaşılmasın. Bütün süreç, hikaye formatında ilerliyor. Hatta bölüm içlerindeki hikaye içindeki hikayelerde okuma zevkinizin katlanacağını garanti edebilirim.

Kitapta grafikerle ilgili bölüm ayrıca dikkatimi çekti. Hem onların bir kitaba nasıl katkı sağladıklarını anlatıyor bize, hem de çektikleri sıkıntıları. Yazar, çizer, grafiker… Yapılan işlerin nasıl bir emek mahsulü olduğunu göremeyip, işlerini küçümseyen, emeklerini karşılıksız bırakan insanlara bir kere daha kızdım.

Kitabın Hikayesi, okulda, ofiste, tarihte, hırsız polis kovalamacasında, farklı şehirlerde dolaştırıyor bizleri. Kitaba olan sevgimizi biraz daha arttırıyor.

Kitapların hikayesi deyince yine çok sevdiğim, daha küçük yaş grubunun da okuyabileceği Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım’ı da hatırlatabiliriz.

Şimdiden iyi okumalar diliyorum. Kitapları da, kitaba emek veren herkesi de sevelim, koruyalım lütfen 🙂

Kitabın Hikayesi

Muhammet Yıldız

Resimleyen: Murat Tanhu

HasBahçe Yayınları

Ocak 2021, 118 sayfa

9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: